Alapadatok a gyűjteményről
Megnevezés: NDL Digital Collection, azaz National Diet Library’s Digital Collection
Közvetlen gyűjteményi URL: https://dl.ndl.go.jp/?__lang=en
A gyűjtemény rövid leírása: Az alábbi digitális gyűjtemény - azaz NDL Digital Collection ~ NDL Digitális Gyűjtemény - sokszínű és különféle online anyagokat tartalmaz (ilyenek például a Digitális Könyvtár a Meidzsi-korból vagy a Ritka -és régi könyvek Képadatbázisa), amelyeket a japán Országgyűlési Könyvtár gondoz. Ez egyben Japán nemzeti könyvtára is, amely a világ egyik legnagyobb könyvtára ugyanis közel 43 millió katalogizált elemmel rendelkezik. Magát a könyvtárat 1948-ban hozták létre, mint a japán országgyűlés saját könyvtára, azonban az idők folyamán kinőtte ezt a szerepet és jelenleg két fő épülettel rendelkezik, amelyből egy-egy található Tokióban és Kiotóban, továbbá országszerte 27 tagkönyvtára is van.
Létrehozás dátuma: Feltehetően a 2010-es évek elején hozták létre a digitális gyűjteményt, de erre utaló konkrét forrás sajnos nem található.
Fenntartói honlap/cég/intézmény megnevezése: National Diet Library of Japan, avagy Japán Országgyűlési Könyvtár (eredeti nyelven: 国立国会図書館, Kokuritsu Kokkai Toshokan)
A gyűjteményhez vezető aloldal megnevezése és URL, avagy az NDL Digital Collection elérhetősége: https://www.ndl.go.jp/en/use/service/index.html
Információszolgáltatás
Tapasztalataim szerint az NDL Digitális Gyűjteménye kimagaslóan jól teljesít az információszolgáltatás terén, amelyet az alábbi linken elérhető színes és egyben rendkívül informatív vizuális összesítő is hivatott bizonyítani: https://www.ndl.go.jp/jp/dlib/project/pdf/digitized_contents_en.pdf
Ebben nemcsak arról kaphatunk információt, hogy milyen gyűjteményeket böngészhetünk az NDL Digitális Gyűjteményében, hanem azt is meg tudhatjuk, hogy - egyrészt - milyen a gyűjteményhez kapcsolódó szolgáltatásokat vehetünk igénybe, - másrészt - hogy milyen programok társulnak a gyűjteményhez (Digital Exbibitions), - harmadrészt pedig - hogy miként és miért történt/történik a gyűjteménybe kerülő dokumentumoknak a digitalizálása. Mindezek mellett amire itt nem találunk választ azt többé-kevésbé megtalálhatjuk vagy az NDL főoldalán, vagy magán a gyűjteményi aloldalon.
Navigáció/struktúra/webdesign
Könnyen áttekinthetőnek mondanám, mert amint a főoldalon legörgetünk egy gyors hivatkozás alatt azonnal megtaláljuk a legfontosabb szolgáltatásokat és így például a NDL Digitális Gyűjteményét is. A letisztult mégis kissé idejét múlt azonban használatát különféle instrukciókkal igyekeznek egyértelművé és könnyűvé tenni a felhasználók számára. Külön dícsértet érdemel az, hogy a gyűjtemény nem csak japán kereső szavakra ad ki találatokat, hanem lehetőségünk van angolul megadni a keresett kulcsszavaket. Erre a fenti képernyőképeken már láthattunk is példát.
Kínált formátumok, valamint meta-adatolás, leírás, katalóguscédula-megjelenítés
A gyűjtemény nagyságához és sokszínűségéhez mérten rendkívül változatos dokumentumokkal találkozhatunk azt böngészve. Hozzáférhetünk mind szöveges, mind képi, mind hang alapú dokumentumokhoz. Ennek megfelelően másként történik a különféle dokumentumok meta-adatolása és leírása is, azonban minden dokumentum esetében elmondható az, hogy annak minél pontosabb leírására törekednek azok különfélesége ellenére. Erre példák a következők:
![]() |
Kép alapú formátum megjelenése |
![]() |
Hang alapú formátum megjelenése |
Web 2.0 eszközrendszer, interaktivitás és közösségimédia-kompatibilitás
Ebből a szempontból az NDL Digitális Gyűjteménye igencsak változatos képet mutat önmagáról. Ha a gyűjtemény intézményi főhonlapján vagyunk akkor érhetjük el a különféle közösségi média felületek linkgyűjteményét, azonban érdemes odafigyelnünk, hogy az oldalon melyik nyelv - angol vagy japán - van beállítva. Ez azért fontos, mert angol nyelven csak az RSS-hez, a Twitter-hez és egy úgynevezett Email magazine levelezőlistához kínál hozzáférést az NDL. Ugyanakkor ha az oldal nyelvét átállítjuk japánra akkor máris kibővül a linkgyűjtemény YouTube és Facebook elérhetőséggel is.
További érdekessége a gyűjteménynek, hogy a Facebook oldala - noha havonta akár 15-20 posztot is készítenek 3.200 követőjük részére - nem tekinthető sem az intézmény, sem a gyűjtemény teljes reprezentációjának, mert erre inkább a Twitter szolgál mind az intézmény, mind a gyűjtemény esetében, amelyeket szintén - akárcsak a RSS Feedet és az Email magazinet - angolul és japánul is van lehetőségünk elérni. Elmondató még az is, hogy megjelennek ugyan a gyűjtemény tételei a Facebook posztokban, de koránt sem olyan mértékben, mint Twitteren így az intézmény és a gyűjtemény fő közösségi platformjának mindenképpen az utóbbi tekinthető.
![]() |
Gyereknap alkalmából posztolt Facebook bejegyzés az NDL Digitális Gyűjteményéből |
A digitális gyűjtemény tételeinek megnyitásakor kapunk egyedi URL-t, azonban a gyűjtemény elemeinek megosztását nem támogatják külön parancsokkal. Ezek megosztására csak úgy van lehetőség, hogy kimásoljuk az adott dokumentum URL-jét. Ezt demostráltatandó 2 képernyőképet osztanék meg a következőkben:
![]() |
A megosztani kívánt tétel megjelenítése az NDL Digitális Gyűjteményében |
![]() |
Az NDL Digitális Gyűjteményéből származó dokumentum poszt formájában a Twitteren |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése