A Beinecke Rare Book and Manuscript Library a Yale University Library régi könyves gyűjteménye, a Connecticut állambeli New Havenben található. A gyűjteményt @beineckelibrary néven találhatjuk meg az Instagramon. 5675 követőjükkel eddig 809 bejegyzést osztottak meg, fotókat és videókat vegyesen. Posztjaikban régi könyveket, illusztrációkat örökítenek meg, de feltűnnek könyvtárosok és olvasók is, bepillanthatunk a könyvtár életének érdekesebb eseményeibe és megcsodálhatjuk az építészetileg is jelentős könyvtárépület egy-egy részletét is. Bejegyzéseiket általában sokan lájkolják, kommentelik.
A Thomas Fischer Rare Book Library a torontói egyetem régi könyves gyűjteménye, egyben Kanada legnagyobb régi könyvekkel, kéziratokkal foglalkozó nyilvános könyvtára. A gyűjtemény @fisherlibrary felhasználónéven publikál az Instagramon. Több mint 18000 követőjük van, idáig 1250 bejegyzést tettek közzé. Fotóikon régi könyvek részleteit, illusztrációkat, régi fényképeket osztanak meg, de videók is feltűnnek a posztok között, amelyekben bepillantást nyerhetünk a könyvtárosok munkájának részleteibe. Bejegyzéseik általában több száz lájkot kapnak, sokan kommentelik is őket.
Az 1769-ben alapított Dartmouth College régi könyves gyűjteménye, a Rauner Special Collections Library @raunerlibrary felhasználónéven található meg az Instagramon. 2360 követőjükkel eddig 535 bejegyzést osztottak meg. Főleg fotókat posztolnak: régi könyvek részleteit, illusztrációkat, életképeket a könyvtár mindennapjaiból, de néhány videót is közzétettek már. Bejegyzéseik általában számos lájkot kapnak, és gyakoriak a kommentek is. A könyvtár saját blogot is vezet, amelyben időről időre a gyűjtemény egy-egy darabjáról posztolnak érdekes részleteket.
Bejegyzéseimben azt szerettem volna bemutatni, hogy régi könyves kutatóként a hagyományos forrásokon túl az Instagramon is lehet tájékozódni, inspirációkat szerezni, és követőkre is szert tenni. A képmegosztó közösségi portál különösen alkalmas arra, hogy szakmánk szépségeit minél több szemszögből megmutathassuk az érdeklődőknek.
Képek forrása: Beinecke Library, Thomas Fischer Library, Rauner Library
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése