- A World Digital Library a következő linken érhető el: https://www.wdl.org/en/
- Leírás: 2005-ben hozták létre, tulajdonosa az UNESCO, melynek elérhetősége: http://en.unesco.org/
- Partnerintézményei: Bibliotheca Alexandrina, National Library of Brazil, National Library and Archives of Egypt, National Library of Russia, Russian State Library
- Egyéb közreműködőiről egy külön lista érhető el a weboldalon, a partnerek listájánál: https://www.wdl.org/en/partners/
- Gyűjtőköre Kr.e. 8000 – 2000-ig terjed.
- Célja, hogy a világ kulturális kincseihez biztosítson szabad, internet alapú hozzáférést, és hogy segítse a kultúrák közötti különbségek áthidalását. 193 ország járul hozzá a gyűjteményhez. Szolgáltató és fenntartó a Library of Congress. Ennek könyvtárosa, és az Egyesült Államok UNESCO-biztosa, James H. Billington az ötletadó. A Google az első támogatók között volt, 3 millió dollárt adományozott létrehozására. A megnyitásra, néhány év múlva, 2009-ben került sor, Párizsban, az UNESCO központjában.Változatos kulturális tartalmakat tesz közzé, kéziratokat, térképeket, könyvritkaságokat, kottákat, hangfelvételeket, filmeket, fotókat, tervrajzokat az UNESCO hét hivatalos nyelvén: arabul, kínaiul, angolul, franciául, portugálul, oroszul és spanyolul.
2. Screenshots/ képernyőképek
a gyűjtemény nyitólapja:
keresési felület:
tételek listázása:
tétel+adatok:
3. Információszolgáltatás
Az oldalon található leírás részletesen bemutatja a gyűjteményt (https://www.wdl.org/en/about/), ugyanitt részletesebben írnak a digitalizálási folyamatokról is. A „háttér” fül alatt találhatunk történeti adatokat az oldal létrejöttéről, illetve a tétel típusokat is bemutatja, valamint fejlesztési terveket is megemlít.
4. Navigáció, struktúra, webdesign
Nyitóoldala egyszerű, ahogyan a keresési felülete is az, utóbbi szembetűnő, így könnyű megtalálni. A kereséshez találunk a lap alján segítséget, ami mindenre kitér, illetve részletezi a találati lista tartalmát is. Három féle tételmegjelenítése van, felsorolásos, tételszerű lista, illetve térképes megtekintésre is lehetőség nyílik. A tételek között gyorsan tudunk váltani, új találatok is megjelennek hasonló témákban, ezzel megkönnyítve a továbbkeresést.
5. Kínált formátumok
Szöveges, képi és hangi anyagokkal találkozhatunk az oldalon.
6. Meta-adatolás, leírás, katalóguscédula-megjelenítés
Minden találat egységes adattartalommal rendelkezik.
A megnyitott tétel a következőket tartalmazza:
- szerző/művész neve,
- a forrás keletkezési dátuma,
- nyelve,
- a forrás címe eredeti nyelven,
- származási hely,
- téma,
- a további kutatáshoz hasznos tárgyszavak,
- a forrás típusa (fotó, film, nyomtatvány, stb.),
- terjedelmi adatok,
- a tulajdonos intézmény neve és elérhetősége.
Hírlevélre való feliratkozásra van lehetőség, regisztrálásra és profil kialakítására, kommentelésre viszont nincs. A testreszabhatóság nem megoldható. Közösségi közreműködés további formáira szintén nincs lehetőség. WDL Atom Feed-et használ az oldal.
8. Közösségimédia-kompatibilitás
- Tételenkénti egyedi URL van, beágyazott parancsok nincsenek.
- Facebook, csak témaként: https://www.facebook.com/pages/World-Digital-Library/105680822799897?fref=ts
- Feltünteti egy különálló, kisméretű felületen az éppen legfrissebb Twitter bejegyzéseket, Facebook about oldalának pedig, bár csak egy rövid leírást tartalmaz, 1666 kedvelője van.
Csákányi Réka
informatikus könyvtáros hallgató (BA)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése