Drahos István (1895-1968) neves grafikus, ex libris készítő volt. Szentesen élt és alkotott, az alkalmazott grafika számos műfaját ismerte. Kortársai szemében és nemzetközileg is elismert művész volt. A szentesi Koszta József Múzeum ma is állandó kiállítással emlékezik életművére, alkotásaira.
A blogban szeretném bemutatni műveit, munkásságát, valamint általuk átfogó képet adni az ex libris műfajáról és a 20. századi magyar ex libris-művészetről.
Az ex libris egy igen különleges, művészettörténeti és művelődéstörténeti szempontból is fontos kisgrafikai műfaj. Magyarul könyvjegynek is nevezik, ez jól mutatja funkcióját: elsősorban a könyv tulajdonosának meghatározására szolgál. Ma már azonban ritkán ragasztják be a könyvekbe, inkább a gyűjtők számára értékesek ezek az alkotások.
Napjainkban a műfaj komoly kutatások tárgya, sokminden megállapítható egy adott kor ex libriseinek vizsgálata során. Ahogy Vasné Tóth Kornélia fogalmaz: "Az exlibris ... képes tükrözni egy korstílust, a művészt, a rá jellemző technikát, illetve a megrendelőt és az ő attribútumait, foglakozását, hobbiját, ... betekintést ad történelmünk jeles napjaiba..." ₂
Ezt az igen érdekes és komplex műfajt igyekszem majd megisertetni az olvasóval, kiemelve Drahos István alkotásait.
Ezt az igen érdekes és komplex műfajt igyekszem majd megisertetni az olvasóval, kiemelve Drahos István alkotásait.
Drahos István: Ex libris Galambos Ferenc ₁ |
₁ Kép forrása: lásd itt
₂ V. Tóth Kornélia: Az ex librisek interpretációjának új irányai, ex libris és hugarikakutatás (2011) http://www.magyarexlibris.hu/Exl_interpretacio_hungarikakutatas.pdf
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése