Állatorvostudományi Egyetem - Hutyra Ferenc Könyvtár, Levéltár és Múzeum
Az Ebook Central könyvtárosok számára egy ideális platform, hiszen segíti a könyvtáraknak az adminisztrációját, valamint az adatok begyűjtésében is. Az Ebook Central gyakorlatilag minden kiadótól származó tartalmat egyesít, így a hallgatók és oktatók egész könnyedén és gyorsan felfedezhetik a számukra szükséges e-könyv tartalmakat. 2022-es évben már több mint 38 ezer e-könyvhöz tudtak hozzáférni az egyetem hallgatói, amit az egyetemi hálózatból vagy VPN-en keresztül otthonról is elérhetők voltak.
Széchenyi István Egyetem Egyetemi Könyvtár és Levéltár
Ebben az intézményben is rövid időn belül lezajlott a digitális átállás. Ennek a folyamatát a könyvtár honlapjára igyekeztek összegyűjteni kategorizálva a távolról elérhető forrásokat, adatbázisokat, valamint nyomatékosan felhívták a hallgatók figyelmét az eduID lehetőségekre is. Ezekkel a szolgáltatásokkal a hallgatók szempontjából is kedveztek. Közzétettek ingyenesen elérhető online adatbázisokat. Egyaránt volt magyar és külföldi elérhetőségű adatbázisok.
Az Egyetem az előző évekhez hasonlóan nagy hangsúlyt fektetett az adatbázisok előfizetésére. Konzorciumi tagként támogatásban részesül az EMMI-től, hogy a képzési területeket minél jobban lefedő adatbázisok a hallgatók számára biztosítva legyen.
ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár
Ennél a könyvtárnál szolgáltatások terén kicsit lassabban ment a folyamat a hirtelen digitális átállásra. Elsőként összegyűjtöttek egy linkgyűjteményt a távolról elérhető adatbázisokról, forrásokról, amiket akár otthonról is elérhetnek a felhasználók.
A könyvtár dolgozóinak teljesen felborult a munkarendjük, mivel alkalmazkodni kellett az egyetemi és kormányzati intézkedésekhez, így a korlátozott lehetőségeket maximálisan kihasználva továbbra is segítsék az egyetemi oktatást és kutatást, biztosítsák az oktatók és hallgatók szakirodalommal való ellátását.
Egy korábban bevezetett szolgáltatás is előtérbe került. Az ELTE Könyvtár WebApp már 2019. szeptemberében megjelent viszont akkor még nem igazán használták a hallgatók, mivel sokkal kevesebb funkciója volt a szolgáltatásnak. Többek között a hallgatók itt találták meg a virtuális olvasójegyüket, amivel a beléptetőkapun be tudtak menni a könyvtárba, valamint a kölcsönzéshez is lehetett használni. Az appon keresztül lehetett követni, hogy az ELTE könyvtáraiban meddig érvényesek a tagságok. Ha esetleg tartozása volt a könyvtár használójának, akkor egyszerűen nyomon tudta követni a pénzügyeit. A könyvek meghosszabbításához sem kellett feltétlenül bemenni, hanem az appon keresztül erre volt lehetőség.
Összegzésként elmondható, hogy számos fejlődésen mentek át a könyvtárak digitális szempontból. Mindhárom könyvtár részéről tervben volt néhány szolgáltatás digitális térbe való áthelyezése, viszont a kialakult körülmények miatt gyorsítani kellett ezeken a folyamatokon.
Források:
Hutyra Ferenc Könyvtár, Levéltár és Múzeum
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése