A tudásbázisként funkcionáló oldalak egyszerre több célt is kell, hogy szolgáljanak; egyrészt elérhetővé kell, hogy tegyék az adott területen fontos alkotásokat, méghozzá visszakereshető, rendszerezett formában; emellett biztosítaniuk kell a művekkel kapcsolatos egyéb információk, például a szerzői életrajzok, interjúk és kritikák elérhetőségét. Ebben az esetben fontosak a tartalmi összefüggések is: például legyen megtekinthető, hogy egy szerzőnek milyen digitalizált művei találhatók meg az adatbázisban, de ugyanígy egy adott műhöz kapcsoltan is legyenek elérhetők a szerzői adatok és a kritikák. Előnyös lehet továbbá, ha a tartalomszolgáltatás bizonyos esetekben (például erősen szakmai jellegű kritikáknál, beszámolóknál) hivatkozik más, a megértést könnyebbé tevő eszközökre, (például lexikonokra) is.
Minden kortárs irodalommal kapcsolatos tartalomszolgáltatásban fontos a tartalmak közösségi jellege, tehát például hogy legyen lehetőség az egyes cikkek, írások kedvelésére és megosztására akár a közösségi oldalakon, akár az adott weboldal saját, csak rá jellemző rendszerén belül. Az alkotói oldalakon lényeges, hogy a profilon keresztül közvetlenül elérhetők legyenek a felhasználó érdeklődésére számot tartó tartalmak, mint például kedvenc írásai, az általa követett blogok vagy alkotók listája, saját kommentjei mások feltöltéseihez, illetve mások kommentjei az általa közzétett tartalomhoz. A kedvelések, követések egyfajta kapcsolati hálót képeznek a weboldalakon és a közösségi hálón egyaránt; az azonos érdeklődésű felhasználókból irodalmi csoportok, alkotói közösségek kovácsolódhatnak, melyek működése a virtualitás mellett a való életre is kiterjedhet.
Fontos továbbá, hogy lehetőséget nyújtsunk a saját élmények, vélemények, álláspontok kifejtésére, illetve akár ezek ütköztetésére is. Lényeges tehát, hogy az egyes cikkek, bejegyzések kommentelhetők legyenek, illetve maguk a felhasználók is nyithassanak saját fórumtopic-okat, blogokat az oldalon.
A tartalmak létrehozásán kívül a felhasználókat más tevékenységekbe is bevonhatjuk. Bizonyos felületeken a szerkesztők, moderátorok az oldal korábbi felhasználói közül kerülnek ki, és önkéntes alapon végzik munkájukat; ezt a kiváltságot azonban jobb, ha az oldal tartalmának színvonalával arányban álló teljesítményhez és háttértudáshoz kötjük.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése