A digitális információ sérülékeny. Miután egyre több adatot tárolunk ebben a formában, egyre nagyobb a kihívás, hogy ezeket hosszú távon is megőrizzük.
Nagyobb cégeken belül az adatok megóvásáról gondoskodik az IT osztály, de azok az adatok, amelyek intézményi kereteken kívül keletkeznek, már nincsenek ilyen védelem alatt. Tény, hogy manapság már ritkábban mennek tönkre számítógépeink, de ez nem jelent tökéletes biztonságot. A váratlan eseményekre fel kell készülni, úgy, hogy adatainkat nem egy helyre mentjük el: célszerű két, földrajzilag elkülönített helyet választani. Ezt a felhő-szolgáltatások révén valósíthatjuk meg: ilyenek például a Dropbox, a SkyDrive és a Google Drive.
A felhő-szolgáltatás azonban csak akkor érhető el, ha Internet-kapcsolattal rendelkezünk. Továbbá, a felhőben tárolt adatok sincsenek tökéletes biztonságban, nem elég csak oda menteni fontos anyagainkat.
Cégeknek is érdemes fontolóra venniük, vajon megérné-e felhőben tárolni adataikat. Kifejezetten céges igényeknek megfelelő szolgáltatásokat is találhatunk a piacon. A tárolást a biztonságot garantáló eszközök és szoftverek drágítják meg; ha ingyenes a szolgáltatás, valószínű, hogy nem lehet visszanyerni elveszett adatokat, nincsenek garanciák. Célszerű ehelyett a fizetős, de megbízhatóbb szolgáltatást választani.
Külön nehézséget jelent a nagyméretű fotók, videók tárolása: ezeknél nemcsak sok helyre van szükség, hanem megfelelő sávszélességre is az átmásolásukhoz.
A digitális technológia változása rendkívül gyors: akár 10 év alatt is számos tárolóhelyet megjárhat egyetlen digitálisan tárolt file. Arról pedig még csak elképzelésünk sem lehet, hogy mi várható 100 év múlva. Mindössze annyit tehetünk, hogy sértetlenül adják át a következő generációnak a megőrzött anyagokat.
A digitális megőrzéshez léteznek általánosan elfogadott módszerek (OAIS referencia modell; LOCKSS projekt), valamint kifejezetten könyvtárak, kulturális javak megőrzésével foglalkozó intézmények részére készített integrált termékek is (Rosetta).
Breeding, M.: Digital Archiving in the Age of Cloud Computing
In: Computers & Libraries, March 2013, Vol.33., No.8., pp. 23-26.
Ferencz Gáborné Zsuzsa
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése