Megnevezés: Zenetörténeti Múzeum - MúzeumDigitár
A gyűjtemény nyitóoldala: https://zti.hu/hu/muzeum
A múzeum digitális gyűjteménye jelenleg itt érhető el:
MúzeumDigitár https://hu.museum-digital.org
Fenntartó: HUN-REN BTK ZTI
A gyűjtemény rövid története, leírása
A Zenetörténeti Múzeum 1984-ben költözött a mai helyére, a Budai Várban található, eredetileg 1769-ban elkészült Erdődy palotába. Az épületet 1912-ben báró Hatvany-Deutsch Lajos vásárolta meg és neobarokk stílusban átépíttette. 1945-1969 között az Erdődy-Hatvany palotában iskola működött, majd a Fővárosi Tanács 1969-ben az épületet átadta az MTA Zenetudományi Intézetnek.
Az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetének Zenetörténeti Múzeuma 1969-es alapítása óta gyűjti a zenetörténet Magyarországon fellelhető tárgyi emlékeit, hangszereket, régi hanghordozókat (pl. gépzongora-tekercsek), fotókat, valamint a zenei élethez kapcsolódó képzőművészeti alkotásokat és zenei témájú érmeket. Az országos gyűjtőkörű Zenetörténeti Múzeum egyedülálló, többezres tételt számoló tárgyi és képi anyagát több gyűjtemény alkotja.
A Zenetörténeti Múzeum feladatköre: organológiai (hangszertörténeti) kutatás, magyar és európai zenetörténeti múlt dokumentumainak (kéziratok, levelek, képek, hangszerek, hagyatékok) gyűjtése, feldolgozása, publikálása monografikus formában, és kiállítások keretében zenei ikonográfiai kutatás és publikálás, valamint állami tulajdonú mesterhangszerek nyilvántartása és szemléje.
A múzeum digitár oldalára lépve található felsorolás a gyűjteményekről:
A hangszergyűjteményben - jelenleg 519 tárgyra lehet keresni - egyebek közt 18. századi Leeb, Thir, Stadlmann és 19. századi Brandl, Mönig, Ferenczy féle vonós hangszerek, Rudert és Stauffer féle gitárok, egy Holtzmann hárfa, Pachl, Beregszászy, Broadwood és Erard zongorák, Pape és Lorencz pianínók, egy Ibach karmesteri pianínó, illetve különleges asztal-és zsiráfzongorák is vannak. Emellett a fúvós hangszerek között Schöllnast és Koch fuvolák, Erturti féle angolkürt, Schunda és Stowasser billentyűs tárogatók és rézfúvós hangszerek egyaránt megtalálhatóak. Igazán különleges és ritkaságnak számító hangszer az a pedál nélküli pozitívorgona, ami az 1770-es években egy Eger környéki templom részére készült. Ezen túlmenően még magyar és a környező országokból származó népi és Európán kívüli kultúrák hangszerei is megtalálhatóak a gyűjteményben.
A Zenetörténeti Fotótárban több ezer zenei témájú fotóanyag található.
Az Zenetudományi Intézet oldalának legutóbbi, októberi frissítése óta valószínűsíthető, hogy a zenetörténeti gyűjtemény elérhetősége új oldalra fognak átkerülni:
https://zti.hu/hu/muzeum/gyujtemenyek
A felületen a 'Feltöltés alatt...' szöveg olvasható jelenleg.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése