keresés

2024. december 20., péntek

Kottakiadók emblémái és kotta-ikonográfia 1.

A téma felvetése 

 A zene, illetve a kották iránt mélyebben érdeklődők, vagy azokkal rendszeresen foglalkozók számára is érdeklődésre tarthat számot a kiadott kották vizuális megjelenéséhez is hozzájáruló kiadói emblémák, logók, illetve betűtípusok tanulmányozása. Már a hangjegyek kézzel írt lejegyzése, később pedig a nyomtatott kotta terjesztése még inkább egyértelműen kialakította az igényt a zeneműkiadókban is egy egyedi, csak az adott kiadóra jellemző embléma, vagy logó kizárólagos használatára. Történeti szempontú megközelítésben az is a kutatás részét képezi, hogy miért pont az lett az adott kiadót jellemző forma, betűtípus vagy stílusjegy.


Úgy mint a csak könyveket kiadók esetében, a zeneművek szempontjából is fontos, hogy beazonosítható legyen a kiadó. A témával kapcsolatban nem sok kutatást lehet találni, ezért vetődött fel a gondolat, hogy  érdemes lenne összegyűjteni a meglévő információkat. A téma kibővítéseként nem kizárólag a kottakiadók emblémáit, hanem minden a kottaképhez tartozó ikonográfia jel, ikon, vagy szimbólum az elemzés tárgyát képezheti.

A cél az, hogy az olvasók a nyomtatott zenei dokumentumokkal, kiadott kottákkal kapcsolatos kutatások során információkat kapjanak magyar és külföldi vonatkozású kiadók vizuális megjelenéséről és történetéről.

A terv, lehetőség szerint egy helyen összegyűjteni, valamilyen szempontrendszer alapján a zenei kiadókat, bemutatni azokat, és képet kapni a működésükről.

Mindazok számára érdekes lehet egy ilyen témájú blog, akik ismereteket szereznének ezzel a témával kapcsolatban. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése