Megnevezés: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI)
A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je: https://oszmi.hu/hu
A gyűjtemény fenntartója: Színház - és Filmművészetért Alapítvány
A gyűjtemény története, rövid leírása
A magyar színművészet hagyományainak felkutatására és tudományos feldolgozására 1952 novemberében alapították meg az Országos Színháztörténeti Múzeumot. A múzeum célkitűzését a következőképpen határozták meg: a kortárs színművészet segítése a magyar színjátszás múltjának megismertetésével, másrészt a színház iránt érdeklődő közönségnek bemutatni a régmúlt idők színjátékát.
A gyűjteményt szinte a semmiből hozták létre. Az Országos Színháztörténeti Múzeum egyedüliként kezdte el gyűjteni, és egyedüliként gyűjti ma is a magyar színháztörténet tárgyi emlékeit, eltérően a többi muzeális intézménytől, szükség volt rá, mert a közgyűjteményekben vagy marginálisan jelent meg a színházművészet, vagy csak a papíralapú dokumentumokra terjedt ki a gyűjtőkör.
Az első állandó kiállítás 1954. december 28-án nyílt meg a Krisztina körúti épületben A magyar színészet hősi harca címmel, és az első hivatásos magyar színtársulat megalakulásától a Nemzeti Színház felépítésének történetét és kezdeti éveit mutatta be.
Az igazgató, Hont Ferenc 1954-ben indítványozta a közel 21 színháztudománnyal foglalkozó, színháztörténeti kutatómunkát végző intézmények összevonására.
1957. január 1-jei hatállyal megalakult a Színház- és Filmtudományi Intézet. A Színház- és Filmművészeti Szövetség Tudományos Osztálya teljes állományával a Színház- és Filmtudományi Intézethez került, és a Színháztörténeti Múzeum az intézet egyik részlegeként működött a gyűjteményi osztály változatlanul hagyásával.
1959-ben az intézmény kettévált: így alakult meg a Magyar Filmintézet és a Színháztudományi Intézet, mely 1969-től Magyar Színházi Intézet néven működött. Az intézetet a magyar színháztudomány bázisintézményének szánták, amely koordinálja a színháztudományi kutatásokat, tervszerűen gyűjti a színházi előadások tárgyi dokumentumait, és állandó élő kapcsolatban van a nemzetközi és magyar színházi élettel.
Az OSZMI kezdőlapja hármas tagolású felület, amiről tovább lépve egyrészt információk találhatóak az intézményről, a gyűjteményekről, másrészt már az 1953 óta az intézethez kapcsolódó állandó kiállítóhelyről, a Bajor Gizi Színészmúzeumról. Harmadrészt a pályázatokról, képzésekről, illetve az intézet kiadványairól.
Ugyanezen az oldalon, a jobb felső sarokban egy kisebb ikonra kattintva az adatbázis érhető el:
A színházi adattár ikonra lépve személyre, és előadásra is lehet keresni. Ezen a felületen érhető el a gyűjtemény, és a könyvtári katalógus keresője a Huntéka adatbázisban mely a színházi bemutatók részletes adatait rögzítő Színházi adattárat is magába foglalja. Szintén ezen az oldalon szerepel egy leírás, illetve tájékoztatás is, megkönnyítve az eligazodást a látogatók számára.
A jobb oldalon fent a menü ikonra lépve felsorolva találhatóak az opciók:
A gyűjteményi katalógus keresési felülete az alábbi:
A könyvtári katalógusban is kereshetőek dokumentumok:
Színházi adattár keresőjében személyre, előadásra is lehet keresni:
A színházi adattár régi keresőfelületének megváltoztatásával leegyszerűsödött az addig bonyolultnak tűnő keresési folyamat, így az érdeklődők könnyebben elérik a keresett információkat.
A Drámakönyvtárban a szakkönyvtár által őrzött digitálisan keletkezett és digitalizált szövegkönyvek kereshetők és olvashatók:
A Színháztörténti fórum keretében színházi alkotókkal készített interjúkat és a magyar színháztörténet korszakait bemutató tanulmányokat teszik közzé:
A magyar színházi emlékezet megőrzése színházi alapkutatási projekt három színházi intézmény létrejöttének és működésének dokumentációját foglalja magában:
Az addig egységes muzeális kollekciót 1970-ben szakgyűjteményekre bontották, így alakult ki a Fotótár, a Képzőművészeti gyűjtemény és Emléktár, a Kézirattár, a Szcenikai gyűjtemény, a Színlaptár, a Topográfiai gyűjtemény, és a Hangtár.
A gyűjtemények részét képezi az audiovizuális gyűjtemény, amibe előadásfelvételekre lehet keresni.
A videótechnika széles körű elérhetőségével az intézet 1987-től szisztematikus gyűjtésbe kezdett, így a színházi kutatás elsődleges forrása onnantól az előadások felvétele jelenthette. Nemcsak a Magyar Televíziótól vették át a színházi közvetítések kópiáit, az intézet maga is közel száz előadást rögzített.
A szerzői jogvédelem miatt a mozgóképes anyag a nyilvános felületeken természetesen nem érhetőek el teljes terjedelemben:
1973-tól a Bábtár is külön gyűjteményi egység lett, és azóta is a magyar bábművészet-történet egyetlen közgyűjteményi forrása:
A cikkek gyűjteményében az előadásokról szóló írásokat lehet keresni:
Az emléktár felületén hagyatéki tárgyak, színészek emlék- és használati tárgyainak leírására lehet rákeresni:
A fotótár az előadások képeinek gyűjteménye, alkotó, dátum, anyag, technika stb. alapján kereshetők a képek:
A képzőművészeti gyűjteményben a színészek által, vagy róluk készített grafikák, festmények találhatók meg:
A kézirattárnak két része van: kereshetőek színészek levelei, illetve kézzel jegyzett kották, zenekari szólamok is találhatók ebben a gyűjteményrészben:
A kisnyomtatványtár a színházi műsorfüzetek gyűjteménye:
A Szcenika gyűjtemény jelmez- és makettgyűjteményében az előadások díszleteit, illetve jelmezeit katalogizálták:
A Színlaptár jelentős gyűjteménye az intézménynek, amiben részletesen kereshetőek az eladások színlapjai cím, dátum, de akár a papír anyaga szerint is:
A táncarchívum gyűjteményei az előadásokról készült fotókat tartalmazzák:
A topográfiai gyűjtemény a különböző színházak épületeit mutatja be elhelyezkedésük, és az épületek tervezői szerint:
A színházi előadásokra van mód külön keresni, ezt az előadások ikonra lépve lehet megtenni:
Színészek, rendezők keresése is lehetséges a gyűjteményben, a személyek keresőn keresztül:
Összességében a honlap jól használható, tetszetős a felület, a kereső ikonok jól elkülöníthetőek, és minden irányban segítik a navigálást a kereső felületek között. Mindenki viszonylag egyszerűen megtalálhatja a számára érdekes információt az intézmény gyűjteményében.
A képek forrása: https://oszmi.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése