Megnevezés: Nemzeti Filmintézet (NFI) - Filmarchívum
A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je: https://nfi.hu/
A gyűjtemény: Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum,
Fenntartó: magyar állam, Magyar Nemzeti Filmalap jogutódja, NFI
Besorolás, típus: kormányzati szerv, archívum, közgyűjtemény
Az intézet és a gyűjtemény története, rövid leírása
Magyar Nemzeti Filmalap és Médiamecenatúra program egyesüléséből alakult meg, 2019. december 16-án a Nemzeti Filmintézet Közhasznú Nonprofit Zrt.
Tevékenységi körök: hazai mozgóképalkotások (mozifilmes, TV-s és streaming tartalmak) egységes rendszerben történő fejlesztése, forgalmazása és marketingje, filmgyártási szolgáltatások nyújtása és digitális filmrestaurálás. Feladata a magyar filmkincs restaurálása, valamint az NFI Filmarchívum révén annak megőrzése, forgalmazása és népszerűsítése, és a magyar filmes online filmtár, azaz streaming szolgáltató, a FILMIO üzemeltetése.
1945-ben Szőts István, 1946-ban Balázs Béla tett javaslatot egy „nemzeti filmtéka” létrehozására, filmtörténész Lajta Andor által összegyűjtött anyagra támaszkodva, a színházi szakember Hont Ferenc szervezőmunkájának köszönhetően 1957. január 1-én létrejött a Színház- és Filmtudományi Intézet, 56 évvel az első magyar film (A táncz, 1901) elkészülte után. A közben eltelt évtizedek alatt a némafilmek 90 százaléka, a háború előtti hangosfilmek 40 százaléka megsemmisült. 1959-ben különvált a színházi és filmes ág, megalakult az önálló Magyar Filmtudományi Intézet és Filmarchívum (FITU), amely a következő évtizedekben különböző néven látta el sokrétű feladatait.
Összegyűjtötte az addig több helyen, sokszor szakszerűtlenül tárolt magyar filmanyagot és a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) elvi és technikai iránymutatása alapján megkezdte a gyúlékony nitrofilmek átmentését biztonsági kópiára. Állományát köteles kópiákkal, archívumközi cserével és vásárlás útján bővítette, amit elősegített, hogy megalakulásától tagja a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) és rendszeres kapcsolatot tart fenn a világ vezető archívumaival. Gyűjtőkörébe a magyar játék-, dokumentum-, animációs és híradófilm tartozik, de külföldi filmeket is őriz: a Magyarországon forgalmazott alkotások feliratos vagy szinkronizált kópiáit. A filmekhez tartozó dokumentációt, fotó-, plakát- és könyvanyagot is gyűjti, az ország egyetlen filmes szakkönyvtára, ezért jelentős plakát- és fotógyűjteménnyel rendelkezik.
A Magyar Filmintézet (MFI) 1992-ben kapta meg a nemzeti közgyűjteményi státuszt. Az ezredforduló környékén megkezdődött a nemzeti filmkincs tervszerű és szisztematikus felújítása, először hagyományos, majd digitális módszerekkel. 2010 óta a felújított filmek DVD-n is megjelennek, a filmtörténeti DVD-sorozat első darabja az első magyar színes film, az 1949-es Lúdas Matyi volt.
2011-től 2016-ig az Archívum a magyar kulturális örökség egészének digitalizálását célul kitűző Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) részeként működött.
2017-től az Archívum a Magyar Nemzeti Filmalap Zrt. igazgatóságaként, közgyűjteményi formába működik, folytatódik a restaurált anyagok DVD-kiadása. A tervek között szerepel az archív filmek kutatási, oktatási és értékesítési célokat szolgáló online elérhetővé tétele, valamint egy új budapesti cinémathèque létrehozása is.
2020. januártól a Filmarchívum a Filmalap jogutódjaként létrejött Nemzeti Filmintézet részeként működik tovább, azóta viseli a jelenlegi nevét.
A Filmgyűjtemény 70 000 filmtételből áll, ebből 260 000 tekercs 65 000 35mm-es film, és 3900 nitrofilm. Országos Szakkönyvtár gyűjteménye: 20 000 kötet könyv, 3200 kézirat, 572 folyóirat 3000 kötetben, 4400 forgatókönyv, 5700 alkotói dosszié, 15 000 játékfilmes dosszié, 18 000 nem játékfilmes dosszié, 1200 dosszié a magyar és nemzetközi fesztiválokról és filmhetekről. A keresés a könyvtár katalógusában lehetséges:
2017-ben elindult a Nemzeti Filmdigitalizálási és Filmrestaurálási Program, a nemzeti filmörökség digitális felújításának hosszútávú programja. A program keretében a Filmarchívum és a Filmlabor összehangolt munkájával évi 25-30 magyar játékfilm kerül felújításra.
A nyitólapon a Filmintézet híreit, és filmajánlót helyzetek el, az oldal alján külön kategóriában a támogatott filmeket ajánlják.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése