keresés

2024. december 20., péntek

A Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény és Egyesület Facebook-oldala

A Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény Budapest IX. kerületének történetével foglalkozó, civil alapítású gyűjteménye, amelyet a Ferencvárosi Helytörténeti Egyesület üzemeltet. A gyűjteményt 1997-ben alapították. Célja Ferencváros épített és szellemi örökségének, valamint történetének dokumentálása, illetve megőrzése. A Gyűjtemény a Belső-Ferencvárosban, a Ráday és az Erkel utca sarkán található.

A gyűjtemény honlapja: https://ferencvaroskalauz.hu/fooldal/

A gyűjtemény (és egyesület) facebookos megjelenésének honlapja: https://www.facebook.com/ferencvaroskalauz/

 


Cím: 1092 Budapest, Ráday utca 18. (bejárat az Erkel utca 15. felől)
Kedvelések száma: kb. 1600
Követések száma: kb. 1900
 
 
Tartalom:
 
A Gyűjtemény Facebook-oldalának aktivitása három különböző témába osztályozható:
 
1. Vetélkedő-jellegű képmegosztások. A Gyűjtemény délelőtt posztol egy részletet egy ferencvárosi épületből ("Ferencváros közelebbről") vagy egy légi fotót (pl. egy 1993-as sorozatból) ferencvárosi helyszínekről, amelyeket ki kell találni. A megfejtést délutáni/kora esti posztban teszik közzé. A kép a kerület bármely részéről érkezhet, tehát a belvárosias Belső-Ferencvárosból éppúgy, mint a Külső-Ferencváros ipartelepeiről. A posztok legnagyobb arányban innen érkeznek.

2. Programismertetők. A Gyűjtemény számos helytörténeti jellegű programot hirdet, az eseményeken készült fotókat posztolnak a Facebookra. Ilyen pl. a nyugdíjasoknak szóló előadások vagy a Múzeumok Éjszakáján készített programjaik.
 
3. Belső, adminisztratív jellegű posztok. Gondolhatunk itt a nyitva tartással kapcsolatos információkra, a kiadványaik elérthetőségére (pl. 2025-ös naptár) vagy a helyi médiában történő megjelenésekről kapcsolatos posztok.

Kommunikáció/megjelenés:

A posztok rövidek, inkább a képi tartalomra helyezik a hangsúlyt. Ennek magyarázata az, hogy a Gyűjtemény Instagramon is elérhető, így a posztok szövege is sokszor inkább az instagramos megjelenésre optimalizált (pl. hashtagek használata, ami ugyan Facebookon is lehetséges, de inkább Instagramon fontos). Igaz, nem minden Facebook-poszt található meg Instagramon is, tehát a Facebook az elsődleges felület. Az interakciók a felhasználókkal főleg a képrejtvényes posztoknál adott, a helyesen eltalált kommentekre lájkokat adnak, illetve jelzik, ha valami nem jó. Közvetlen megszólítása a felhasználóknak kevés, de a Ferencváros közelebbről posztoknál a Jó tippelést! állandó zárómondat.

Megjegyzések:

A Gyűjtemény civil kezdeményezés, így nem professzionális közösségimédia-szakemberek posztolnak az oldalon. Ami egyrészt ad egy hitelességet a posztoknak, mivel a ferencvárosi helytörténet iránt érdeklődő emberek éltetik az oldalt (szinte napi rendszerességgel készülnek posztok), de egyben korlátozza is az elérhetőséget (posztreklámozás nincs, kérdés, hogy az algoritmus mennyire veszi figyelembe az átlátható mennyiségű interakciót az oldalon). A Ferencváros közelebbről posztok érthető okokból a legnépszerűbbek az oldalon, mivel ismerős épületekről posztolnak talán korábban fel sem tűnt részleteket, persze kérdés, hogy kerületen kívülieknek ez mennyire érdekes. A Gyűjteményben található tárgyakról igen kevés poszt található, inkább a kerületre magára helyezik a hangsúlyt a Facebook-megjelenésnél.

Összegzés:

A Gyűjtemény igyekszik a szűk lehetőségeiből kihasználni azt, amit lehet és megismertetni a kerület kisebb és nagyobb nevezetességeit, érdekességeit a felhasználókkal, valamint a programjaikat is bemutatni ugyanennek a körnek. Mint minden esetben, itt is lenne lehetőség fejlesztésre (pl. a gyűjtemény egyes darabjainak bemutatása), ellenben elmondható, hogy aktív oldalról van szó, amelyik igyekszik új tartalommal bővíteni a felületet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése