Alapadatok:
- Fortepan
- Társasági/kulturális oldal
- Követőinek száma: 44 ezer
- Webhelyek és közösségi hivatkozások
- http://www.fortepan.hu/
- Az oldal indulásának dátuma: 2012. május
A ma ismert képeslapok kifejlesztése sok időt vett igénybe. Először méret, szín és egyéb előírások korlátozták, a képeslapgyártás az 1800-as évek végén és az 1900-as évek elején virágzott. A képeslapok azért voltak népszerűek, mert gyors és egyszerű módot nyújtottak az egyének közötti kommunikációra. A képeslevelezőlapokat a kreativitás Mekkájának is nevezhetjük. Hazánkban a 19. század második felétől terjedt csak el igazán a dekoratív funkcióval is bíró, díszes levelezőlapok. Mivel ezek a lapok mindenki számára elérhetőek voltak, így hamar az alkotó hajlamú emberek kedvelt művészeti forrásává vált.
A régi képeslapok nézegetése egy nagyon érdekes dolog, hiszen bepillantást nyerhetünk általuk a múltba. A helytörténeti témájú képeslapgyűjteményekre ez talán még inkább igaz. Hiszen általuk egy korszak mindennapjaiba nyerhetünk betekintést. Láthatjuk a régi utcaképeket, épületeket, nyaralásokat. Alábbi munkámban helytörténeti képeslapalbumok világába kalauzolom el az olvasót.
Alapadatok:
Facebook oldal linkje: https://www.facebook.com/MTVAarchivum
Az oldal létrehozásának dátuma: 2019. 05. 29.
Kedvelések száma: 38 136
Követések száma: 51 169
Megnevezés:
AKON Ansichtskarten Online
A gyűjtemény nyitólapjának linkje:
A gyűjtemény rövid leírása
Az AKON Ansichtskarten Online az Osztrák Nemzeti Könyvtár képeslapgyűjteménye. Az állománya kb. 75 ezer digitalizált dokumentumból áll, melyet tipográfiai motívumokkal ellátott képeslapok alkotnak. A böngészésük lehetséges helynevek alapján vagy az oldalon található digitális világtérkép segítségével. A portálon a világ minden tájáról találhatóak képeslapok. A legkorábbiak a 19. század végéről származnak, melyek az illusztrált képeslapok kezdeteinek példái. A legkésőbbiek pedig az 1940-es évek elejéről származnak.
Gyűjtemény megnevezése:
Digitalizált Törvényhozási Tudástár
A gyűjtemény linkje:
https://dtt.ogyk.hu/hu/
A gyűjteményről:
A Digitalizált Törvényhozási Tudástár gyűjteményét öt nagyobb részre lehet osztani: Jogforrások, Szakfolyóiratok, Könyvismertetők, Országgyűlési dokumentumok és Szerzői életrajzok.
A gyűjtemény túlnyomó részét jogforrások alkotják. A honlapról link kapcsolattal elérhető a Corpus Juris Hungarici annak érdekében, hogy minél több jogforrás legyen elérhető. A gyűjtemény által digitalizált hivatalos közlöny a Tanácsok közlönye, de átfogó tájékoztatást nyújt a magyarországi hivatalos orgánumokról. Ezen túl digitalizálták még 7 minisztérium ágazati vagy tárca közlönyét a 19. századtól egészen 1990-ig. A portálról elérhető még a Magyarországi Rendeletek Tára is, amely az 1867 és 1945 közötti időszak rendeleteit tartalmazza. Ezen túl még bíróságok döntvénytárait is digitalizálták a projekt keretein belül.
Szakfolyóiratok közül összesen 73 jog- és politikatudományi folyóirat található meg, melyek a kereshetőség érdekében fel is lettek dolgozva. A folyóiratok digitalizálása az Országgyűlési Könyvtár példányainak felhasználásával készült. Összesen 90.000 cikk és 20.000 füzetszám került digitalizálásra.
A gyűjtemény linkje:
https://www.tit.oszk.hu/
A gyűjtemény oldala
Hungaricana. A különböző dokumentumtípusok
speciális digitalizált gyűjteménye számos kutató számára ismert. A festmények, oklevelek,
további írott dokumentumok mellett nem elhanyagolható – implicit
információforrás – a magyar képeslapok elemzése.
Hungaricana nyitóoldala:
Vannak olyan dolgok, melyeknek az életünkből való kiszorulását szinte nem is tudatosítjuk, s ezek egyike kétségkívül az ünnepi jókívánságokat tolmácsoló üdvözlőlapok postai úton történő küldése, melyet visszafordíthatatlanul felváltott az üdvözlet telefonos, s egyéb virtuális úton történő továbbítása. A hagyományos nyomtatott képeslapok hovatovább már csak a nosztalgiázni vágyók és a gyűjtők érdeklődését váltják ki.[1]
Képeslapok a múltból[2]
Egy magángyűjtemény titkai
A projekt harmadik részeként következzen elképzelt bejegyzésként egy figyelemre méltó magángyűjtemény néhány darabjának felvillantása.
A válogatás Dr. Harmat Béla (1947- ), népművelő, könyvtáros, jogász, műgyűjtő kincsei közül való, aki mind a könyvek és az irodalom, mind pedig a képzőművészetek szerelmese, ebből következően az ezen műfajok metszéspontjában elhelyezkedő ex libriseknek is rajongója.[1]
![]() |
Az oldpostcards.com lógója |
Az alábbi cikk a FSZEK Szociológiai Gyűjteményének Facebookon történő aktivitását hivatott vizsgálni. A látletet - avagy a mintavétel időpontját - 2022.05.10-én kedden készíettem és 3 hónapra visszamenőleg vizsgáltam meg (2022. február-március-április) a Facebookon megjelelő posztok népszerűségét és az azokkal kapcsolatos közösségi médiaaktivitást.
![]() |
A FSZEK Szociológiai Gyűjtemény Facebook oldala, 2022.05.10. |
Ez a könyvtárunk, amely múzeumként és kulturális helyként is szolgál, így nem csoda, hogy ennyiféle dologgal foglalkozik, ám a sok egyéb információ között olykor elkerülheti a figyelmünket néhány fontos dolog.
Alapadatok a gyűjteményről
Megnevezés: Társadalomtudomány Kutatóközpont, Kutatási Dokumentációs Központ Repozitóriuma és A 20. Század Hangja Archívum és Kutatóműhely
Közvetlen gyűjteményi URL: https://kdk.tk.hu/
A gyűjtemény rövid leírása: A (korábban a Magyar Tudományos Akadémia alá tartozó) Társadalomtudományi Kutatóközpontban (TK) működő Kutatási Dokumentációs Központ (KDK) a TK négy intézetében (Jogtudományi Intézet, Kisebbségkutató Intézet, Politikatudományi Intézet, Szociológiai Intézet) az elmúlt években zajlott kutatások archiválását végzi. A TK-ban folytatott kutatási projektekről, témákról, a kutatások résztvevőiről és egyéb alapadatokról bármelyik látogató szabadon tájékozódhat a keresés menüpont segítségével. A KDK működteti továbbá a hazai kvalitatív társadalomkutatások örökségét gyűjtő 20. Század Hangja Archívumot is. Az archivált kutatási adatállomány egy részébe bárki betekintést nyerhet, míg egyes gyűjtemények, kutatási anyagok tanulmányozása regisztrációhoz kötött.
Állatorvostudományi Egyetem - Hutyra Ferenc Könyvtár, Levéltár és Múzeum
Vázlat arra miképp is nézne ki a weboldal tartalma
Első poszt
A főoldalon egy állandó poszt lenne látható a weblap céljáról az alábbi szövegezéssel:
"Az alábbi weboldalt a magyar divat és oszlopos tagjai bemutatására hoztuk létre, hogy a közönséghez közelebb hozhassuk az ipar nagyjait és bepillantást nyerhessenek egy-egy alkotásuk mögött megbúvó munkába és történetbe.
Az oldal támogatói: X, Y, Z"