Hasonló kezdeményezések
Ahogy az első bejegyzésben jeleztem, több magánkezdeményezés létezik már, amelyik hasonló, adatbázisszerű adatgyűjtést végez, azonban mindegyik esetében van valamilyen szempont, amely alapján nem tekinthető teljesnek vagy könnyen hozzáférhetőnek az adatbázisnak.
A legismertebbnek a német Transfermarkt mondható, amely az Axel Springer-csoporthoz tartozik és az (ahogy a nevéből is kivehető) átigazolásfókusz mellett egy közösségi alapú adatbázisépítést is folytat. Mivel egy nemzetközi projektről van szó, Magyarország ugyan benne van és foglalkozik az alsóbb osztályokkal is, nem hazánk áll a fókuszban, így a kevés számú magyar önkéntes lassan adja hozzá az adatokat, főleg, ami a múltat illeti. Mivel (részben) közösségi projektről van szó, így az adathelyesség is állandó probléma (forráshivatkozások nem mindig találhatóak).
Magyar viszonylatban két adatbázis említhető meg, az egyik a NELA (Nemzeti Labdarúgó Archívum), ami szintén magánkezdeményezés. Fókusza kizárólag a magyar élvonalra és a válogatottra helyeződik, viszont a hozzáférhetőség korlátozott, mivel előfizetéses (a bejegyzés írásakor két éves előfizetési lehetőség volt, egy basic és egy kibővített hozzáférés). Voltak időszakok, amikor szabadon elérhető volt és láthatóan aktívan frissül, de itt is kérdés, hogy mennyire megbízhatóak az adatok, mivel forráshivatkozás akkor kevés volt.
Harmadik adatbázis a Labdarúgó Adattár, amelynél nem deríthető ki a honlapról, hogy kik vannak mögötte (impresszum sincs), ellenben az állami Nagy Béla program által támogatott. Saját leírása szerint 1955-től követi az adatokat, ami a magyar labdarúgás hőskorát (az 1945 előtti időszakot) így kihagyja, ellenben előnye lehetne, hogy időbélyeggel látja el az utolsó változtatás időpontját az egyes játékosoknál, ami a bejegyzés írásakor nem látszik működőnek, mivel az oldal megnyitásának időpontját írja ki (lásd 3. kép). Nagy hátránya még, hogy csak a játékosokra és a tornákra fókuszál, így pl. az edzőkről nem vezet adatbázist.
Érdemes még külön megjegyezni az MLSZ Adatbankját, amely megbízható adatokkal rendelkezik, mivel a mérkőzések elektronikus jegyzőkönyveit tartalmazza, azonban csak 2003-ig visszamenőleg, az előtte papíros úton készült jegyzőkönyvek hozzáadása mindeddig nem történt meg.
A közösségi médiában számos futballtörténeti oldal létezik, de ezeken elsősorban régi képanyagok vagy újságcikkek érhetőek el és nosztalgikusabb hangvételűek, ami kevéssé teszi alkalmassá őket adatbázisépítésre. Végezetül, érdemes megemlíteni az egyes klubok vagy klubhoz kötődő személyek gyűjtéseit. A Vasas esetében könyvformában jelent meg egy összeállítás a legfontosabb mérkőzésekről (Sinkovics Gábor: Piros-kék rangadók). A Ferencvárosnál a Nagy Béla által szerkesztett Fradi futballmúzeum sorozat adhat segítséget (amelynek részei megtalálhatóak a Hungaricanán), az MTK Baráti Kör honlapjának külön részén található egy adatbázis a klubban sportolókról, viszont itt az összes szakosztály szerepel.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése