A gyűjtemény rövid leírása
A Központi Statisztikai Hivatal könyvtára egyidős a magyar hivatalos statisztikai szolgálattal. Már a hivatal megalakulásakor döntöttek a könyvtár létrehozásáról is. Gorove István földmívelés-, ipar- és kereskedelemügyi miniszter Keleti Károlyt bízta meg 1867-ben a magyar hivatalos statisztika megszervezésével. Az erről készült emlékirat kezdeményezte a statisztikai munkák, folyóiratok és térképek gyűjtését, ezekből pedig a saját önálló statisztikai szakkönyvtár létrehozását. Keleti Károly már 1869-ben szorgalmazta a hazai államtudományi és statisztikai munkák kötelespéldányként való biztosítását a könyvtár számára. Az 1874-es statisztikai törvény cserekapcsolatok kialakítását ösztönözte a külföldi országok statisztikai hivatalaival.
2008. január 1. óta az 5/2007. sz. elnöki határozat alapján az intézmény neve KSH Könyvtár lett. A könyvtár országos szakkönyvtár, de közművelődési feladatokat is ellát. Ennek szellemében 2010 őszétől Budapest II. kerületének lakosai előtt, míg 2012. január 1-től már mindenki számára hozzáférhető a kölcsönzés lehetősége.
KSH Könyvtár Facebook oldala
A gyűjtemény honlapja elérhető itt.
A gyűjtemény Facebook oldala elérhető itt.
A Facebook profil létrehozásának dátuma: 2009. október 14.
Követők száma: 8,3 E.
Kedvelések száma: 8148.
Videók száma: 6.
Albumok száma: 8.
Népszerűség és posztolás
A bejegyzések száma az elmúlt egy évben havi átlag 30 darab. A legkevesebb posztot 2024 áprilisábanban (27) lehetett olvasni, a legtöbbet pedig 2024 szeptemberében (47). Megjegyzendő, hogy ritkák a hozzászólások. Ha vannak is kommentek, akkor azok rendszerint egymástól független rövid köszönetek vagy tetszésnyilvánítások, és ritkán hosszabb vélemények. Megosztás a posztok kicsivel több, mint felénél fordul elő. Változó mennyiségben. Az elmúlt egy év legnépszerűbb bejegyzésének egy 2024. augusztus 29.-ei poszt bizonyult, amelyet 184-an like-oltak, 144-en osztottak meg és 12-en szóltak hozzá.
Szerzőség tekintetében elmondható, hogy a bejegyzéseket a könyvtár önállóan teszi közzé. Néha előfordul más FB posztjának/eseményének megosztása is. A posztok általában rövidek, néhány mondatóak, és inkább figyelemfelkeltők, mint részletezők. Ezeket többnyire képekkel színesítik. Az elérhető tartalmakat mindig linkelik, akkor is, ha azok más intézmény (például múzeum vagy levéltár) honlapján találhatóak.
A KSH Könyvtár egy országos, statisztikai könyvtár, emiatt az általa feldolgozott témák is nagy változatosságot mutatnak. Ezt a sokféleséget reprezentálják a Facebook oldalon található bejegyzések is. Amik tematikailag igazán vegyesek. Alapvetően két nagy csoportja lehet a bejegyzéseknek. Az egyik kategória a KSH Könyvtár saját eseményeit, fontosabb híreit mutatja be, illetve a statisztikához köthető tartalmak.
Az elmúlt 12 hónapot áttekintve a legegyedibb poszt talán a „KSH Könyvtár a világ körül” kihívás, ami jelenleg is fut még. A felhívás szövege ez: "Szereted a kalandokat és a könyveket? Akkor ez a kihívás Neked szól! Vidd magaddal a KSH Könyvtár könyveit az utazásaidra, kirándulásaidra – legyen az bármilyen távoli vagy éppen a kedvenc parkodban! Készíts róla egy fotót, és mutasd meg, merre jártatok együtt!"
Összegzés
Összességében elmondható, hogy az intézmény Facebook profilja aktív, és láthatólag része a KSH Könyvtár népszerűsítésének. A posztok készítői igyekeznek mindig újdonságokat, aktualitásokat hozni. A megosztott írások informatívak, és alkalmasak arra, hogy egy országos tartalommegosztó portál működését segítsék, és tevékenységét széles körben elterjesszék. A posztok nem tartalmaznak felesleges információkat, szerkesztésük megfelelő. Állandó rovatok nem szerepelnek az oldalon, de a témák sokszínűsége mellett ez nem is hiányolható.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése