keresés

2024. november 12., kedd

MNG 19-20. századi Festészeti Gyűjtemény



Megnevezés: Magyar Nemzeti Galéria 19-20. századi Festészeti Gyűjtemény

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je: https://mng.hu/gyujtemenyek/19-20-szazadi-festeszeti-gyujtemeny/

A múzeum rövid története:

A Magyar Nemzeti Galéria hazánk legnagyobb képzőművészeti közgyűjteménye, melynek gyűjtőköre az államalapítástól a kortárs műtárgyakig terjed. Története visszanyúlik egészen az 1802-ben alapított Magyar Nemzeti Múzeumhoz. Az első néhány évtized útkeresése után 1870-től kezdődően egymás után váltak ki az egyes szakgyűjtemények a MNM-ból és váltak önálló intézményekké. 1896-ban önállósodott a Szépművészeti Múzeum, melynek állományába került ekkor minden képzőművészeti alkotás. Az állomány rohamos gyarapodása miatt 1920-ban szétválasztásra került a magyar és a nemzetközi anyag, majd 1928-ban, önálló épületben létrejött a Szépművészeti Múzeum Új Magyar Képtára. 1945-ben a kultúrpolitikában egy centralizáció vette kezdetét, és 1953-ban a Fővárosi Képtár gyűjteménye beolvadt a Szépművészeti Múzeumba, melynek következtében még inkább ellehetetlenült az állomány méltó bemutatása. Az 1956-os forradalom után megszületett a döntés egy független, önálló magyar képzőművészetet bemutató múzeumról, és 1957-ben létrejött a Magyar Nemzeti Galéria. A nagyközönség előtt 1957. október 5-én nyitotta meg a kapuit a Kossuth téren a volt Kúria épületében. 1975-ben költözött jelenlegi helyére, a Budavári Palota B-C-D épületeibe. 2012-ben ismét beolvadt a Szépművészeti Múzeum szervezetébe.

Tervezés, webdesign és fejlesztés: OANDER (https://oander.hu/)


A múzeum nyitólapja

 A múzeum nyitólapján a felső menüsor közvetlen elérést biztosít az állandó kiállításokhoz és programokhoz. Az oldalon található bejegyzések pedig az időszaki kiállításokat és aktuális programokat emelik ki és közvetlen elérést biztosítanak hozzájuk.

 



A Gyűjtemény megtekintése

A Gyűjteményekre kattintva egy legördülő menüt kapunk, melynek második eleme a 19-20. századi Festészeti Gyűjtemény.


A 19-20. századi Festészeti Gyűjtemény nyitóoldalán olvasható egy részletes leírás, melyből megtudhatjuk, hogy a gyűjtemény az 1800 és 1945 között születetett magyar festészeti alkotásokat foglalja magába, mintegy 10.000 festményt.
 


Az oldal közepén kapunk egy felsorolást azokról a muzeológusokról, akik kurátorként ezt a gyűjteményt gondozzák és egy linket a kiállítás megtekintéséhez.
 



A kiállítás három részből áll, melyek a 19. századi művészet, a Változatok a realizmusra - Munkácsytól Mednyánszkyig, és a Modern idők nevet kapták.



A 19. századi művészet oldalán egy átfogó leírást olvashatunk a gyűjteménynek ezen részéről, látható egy felsorolás a gyűjteményrészt gondozó kurátorokról és megismerhetünk három kiemelt tételt közelebbről, kedvcsinálónak. Ezeken kívül két youtube videó is megtekinthető az oldalon, melyek a kiállítás megújítását mutatják be.



 
A Változatok a realizmusra résznél szintén olvashatunk egy átfogó ismertetést a gyűjteménynek ezen részéről, megtudhatjuk, hogy kik a tárlat kurátorai, beléphetünk magába a virtuális tárlatba és itt is  megismerhetünk három kiemelt műtárgyat közelebbről, kedvcsinálóként.

 
 
A virtuális kiállításba belépve rögtön az első teremben találjuk magunkat. Itt 360 fokban körbe tudunk nézni. Hat teremből áll ez a kiállításrész, és minden terem kapott egy fantázianevet, melyekből megtudhatjuk az egyes termek tematikáját. Az első terem fantázianeve: Az igaz emberek festője.


A terem nevére kattintva egy leírást olvashatunk, mely a művek megértéséhez igyekszik történelmi és társadalmi kontextust adni számunkra.


 
Egyes kiemelt festményeket közelebbről is megtekinthetünk, a sarkuknál elhelyezett fehér pontokra kattintva.

 
A fehér pontra kattintva megismerhetjük az adott festmény címét és alkotóját. A festmény jobb oldalán található ikonra kattintva pedig kinagyíthatjuk a festményt teljes képernyőre. Az alsó részen található Részletes információkra és az Oktatás gombokra kattintva megismerhetjük a festmény fizikai paramétereit, a kompozíciót és a mű keletkezésének körülményeit.



 
 
 
A gyűjtemény harmadik részének a bemutatása hasonló az előzőekhez, először egy átfogó leírást olvashatunk, ezután megismerhetjük a kurátorok névsorát, végül pedig a kiemelt látnivalók között itt is közelebbről megismerhetünk három festményt, kedvcsinálónak.


Az oldal közepén található Megnézem gombra kattintva átugorhatunk a MNG youtube csatornájára, ahol öt videóban művészettörténész kurátorok mesélnek egy-egy festményről és keletkezésük történetéről.





Keresés a műtárgyak között

A 19-20. századi Festészeti Gyűjtemény főoldalán a felső menüsor jobb oldalán a Műtárgyakra kattintva érhetjük el a keresőfelületet.

https://mng.hu/gyujtemenyek/19-20-szazadi-festeszeti-gyujtemeny/

A Műtárgyak keresőben lehetőség van szabadszavas keresésre az adatbázisban található több mint 200 ezer műtárgy között, valamint öt szűrési lehetőség is rendelkezésünkre áll. Szűrhetünk gyűjteményre, tárgytípusra, az alkotó személyére, adott kultúrkörre és természetesen dátumra is.



Paál László festőre keresve például megtekinthetjük elsőként azt a 4 db festményt, melyeknek a címében szerepel Paál László neve, valamint a NNG tulajdonában álló 32 db Paál László festményt.



Az egyes képekre kattintva megtekinthetjük a festmény adatait, mint például a fizikai méreteit, valamint a leltári számát, a gyűjteményrész megnevezését amelyhez tartozik, és hogy jelenleg megtekinthető-e a galériában. Ezután kicsit lejjebb tekerve az oldalon egyes képeknél a festő munkásságáról olvashatunk. A festmény adatait és az ismertetőt a Nyomtatható PDF gombra kattintva ki is nyomtathatjuk, és természetesen a műtárgyról készült fotót, rákattintva ki is nagyíthatjuk teljes képernyőre.


Közösségi média jelenlét

A MNG jelen van a Facebookon (https://www.facebook.com/nemzetigaleria), az Instagramon (https://www.instagram.com/nemzetigaleria/), és van youtube csatornája is (https://www.youtube.com/@MagyarNemzetiGaleria/featured), ahogy azt már korábban említettem.
A Facebook bejegyzésekben többnyire az aktuális programokat igyekszik a galéria népszerűsíteni, hetente egyszer pedig közzé tesznek egy ismeretterjesztő jellegű posztot. Havonta átlagosan 40 poszot oszt meg a galéria. 
Az Instagramon túlnyomó többségben vannak az ismeretterjesztő posztok, melyek gyakran egy adott műtárgyat mutatnak be részletesebben. Átlagosn havi 20db megosztása van a galériának ezen a platformon.
A youtubeon egy egészen más koncepció figyelhető meg, a megosztott videók többnyire egy-egy programsorozat vagy esemény kapcsán jelennek meg, nagyrészt interjúk formájában, ezen a platformon sokkal esetlegesebb a havi posztok száma. Az elmúlt 12 hónapban volt olyan hónap amikor nem posztoltak új videót, de olyan is akadt, amikor 6 videó is kikerült az oldalukra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése