keresés

2024. november 27., szerda

KCI Digital Archives

 


Megnevezés: KCI Digital Archives

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je:

https://www.kci.or.jp/en/archives/digital_archives/

Létrehozás dátuma: 1978. április 1.

A gyűjtemény fenntartója: The Kyoto Costume Institution és a Wacoal Corporation


Történet

Az Intézet és a Wacoal vállalat alapítója, Koichi Tsukamoto szavai az intézmény küldetéséről: „A nyugati női ruházat stílusa drámai fejlődésen ment keresztül a háború utáni Japánban, de ezek többsége külföldi hatás volt. Annak érdekében, hogy a japán divat valóban vezetni tudja a világszinten a divatot, nagyon fontos, hogy megértsük a ruhaipar teljes történetét egészen napjainkig, ahogyan azt a „Fedezze fel az újat a régiben” című mondásban is benne van. Ez volt a Wacoal küldetése és személyes küldetésem is a cég alapítójaként és elnökeként.”


A KCI előzménye a The Metropolitan Múzeum egyik 1973-as “The 10’s, the 20’s, the 30’s: Inventive Clothes, 1909-1939” kiállítása volt. 1975-ben Tsukamoto és Issey Myake híres japán divattervezőnek köszönhetően a kiállítás a kyotói Nemzeti Modern Művészetek Múzeumába utazott. Nagy népszerűségnek örvendett ez az esemény, mely az első nagyszabású divatkiállítás volt egy nemzeti művészeti múzeumban, amely felhívta a figyelmet a divatra és nemzetközi kitekintést is nyújtott.


Ezt követően, 1978 áprilisában a Wacoal Corporation égisze alatt és a Japán Oktatási, Tudományos és Kultúrális Minisztérium felhatalmazásával megalakult a KCI azzal a céllal, hogy nyugati stílusú ruhákat gyűjtsön, konzerváljon, kutasson és kiállítson. Ebben a történelemben gyökerezik, a modern japán divat az 1980-as években kezdett nemzetközi elismerést kapni. Ma a KCI, Koichi Tsukamoto hatalmas éleslátásának terméke, kiotói székhelyű, globális divatkutató intézetként folytatja munkáját.


A gyűjtemény nyitólapja

A gyűjtemény 13000 ruhadarabot és 16000 dokumentumot tartalmaz, a 16. századtól napjainkig, melyek nagyrészt olyan neves divatházak adományaiból származnak, mint Louis Vuitton, Dior vagy Chanel. Legnagyobb támogatójuk, Comme de Garcons francia divatház, akik mintegy 1000db teljes öltözetet adományoztak a gyűjteménynek. A gyűjteménynek mintegy 300 darabja tekinthető meg a digitális archívumban.
A gyűjtemény kezdőlapján egy folytonosan változó válogatást láthatunk a kollekció darabjaiból.




Idősávos kereső

A képernyő bal oldalán található keresővel idősávokra kereshetünk.


Az idősávon belül időrendi sorrendben láthatjuk a gyűjtemény darabjait.



Az egyes találatoknál olvashatunk egy részletes leírást az adott ruhadarabról, kiegészítve a korra és az adott darab viselésével kapcsolatos információkkal. A kép alatt olvashatjuk a ruha feltételezett származási idejét és helyét, az anyagok leírását, valamint a gyűjteményen belüli leltári számát.


 

Információszolgáltatás

A gyűjteményről a The Kyoto Costume Institute oldalán olvasható részletes leírás, valamint része a Google Arts & Culture programnak is, ahol olvashatunk egy leírást és tematikus digitális kiállításokat is megtekinthetünk a gyűjteményből.

A digitális gyűjtemény élőben, személyesen is megtekinthető a Spiral nevű épületben, Kiotóban, belépődíj és bejelentkezés nélkül.

 


Az épületben rendelkezésre áll egy kutató szoba, 'The Study Room' néven, melyet bejelentkezéssel lehet használni.

Az intézet weboldalán megtalálhatjuk a gyűjtemény nyolc kurátorát, részletes életrajzzal (japán és angol nyelven) és a munkásságuk fontosabb állomásairól is egy leírást (japán nyelven).

 

Közösségimédia-kompatibilitás

 Az intézetnek van Youtube csatornája (https://www.youtube.com/channel/UC2qzkXNW4i-sEfiGqVz_gww) és Instagram oldala (https://www.instagram.com/thekyotocostumeinstitute/?hl=j).

A Youtube csatornájukon összesen 11 videó látható, melyek többnyire az intézetben folyó munka bemutatásáról szólnak.

Az Instagram oldalukon 5-7 naponta posztolnak, leginkább az általuk szervezett kiállítások és az azokkal kapcsolatos munkákról. Néhány havonta vannak élő bejelentkezéseik is.


 

 




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése