Megnevezés: eLiechtensteinensia
A címoldal baloldalán található a keresőmező, illetve alatt böngészésre lehetőség a gyűjteményben tagelt személyek és címek között. Szintén a nyitóoldal baloldalán található az új gyűjteményi elemekkel kapcsolatos információ (a bejegyzés készítésekor a Liechtensteini Fejedelemség joga c. könyv). A menüsorban link vezet a kiadó (Herausgeber), a téma (Themen) szerinti vagy az általános keresésekre (egyszerű, összetett, naptári). Középen, a bemutatkozó szöveg alatt egy csempés elrendezésben a különböző témák felé vezető linkek találhatóak.
Ahogy az látható, kilenc különböző résztémára osztották a gyűjteményt: kultúra, történetelem, földrajz, politika, jog, környezet, gazdaság, újságok és társadalom. Mindegyik csempe egy külön keresőfelületre vezet.
Keresés és metaadatok
A gyűjtemény sajátossága, hogy széles keresési lehetőséget biztosít. A nyitóoldalon lévő keresőmező általános keresésre szolgál, szűrni utána lehet. Alább egy példa, a keresőmezőbe beírtam az alpesisíző Tina Weihrather nevét, az egyszerű keresés találatairól egy képernyőkép:
Ezen látható, hogy szűrni lehet időre (Zeitraum), kiadóra (Herausgeber), témára (Thema, az első két szűrőfeltétel a miniállam két történelmi újságja), de a keresőmező alatt lehet metaadatokra és teljes szövegekre is szűrni. A rendszerezés (Sortierung) történhet relevancia, cím, szerző, megjelenés év és importálás dátuma szerint is.
A csempés téma szerinti szűrésre példa (Kultur):
Az egyes elemekre kattintva a fent részletezett kereső- és szűrőfelület jelenik meg, de csak olyan találatokkal, amelyek az adott részelem tagjét tartalmazzák. Külön megjegyzendő, hogy a gyűjtemény az RSS-feed lehetőségét erőteljesen használja, ahogy a fenti képen is látszódik.
Metaadatolás tekintetében fontos tényező a tag, de az egyes elemeknél több, további adat található meg. Két példa: a fent említett újonnan digitalizált könyv esetében elérhető a tartalomjegyzék vagy a bibliográfiai adatok. A metaadatolás szempontjából a bibliográfiai adatok a legfontosabbak. A szerző esetében a német nyelvű Wikipédiára is található linkelés, bár fejleszthető ez a funkció, mert a liechtensteini jogász és politikus Wilhelm Beck helyett az egyértelműsítő lapra mutatott a Wikipédia felé mutató link.
Hasznos funkciója a gyűjteménynek a letölthetőséggel, illetve idézéssel kapcsolatos segítség:
Mint látható, többféle szabvány szerint is van lehetőség a gyűjtemény elérhető elemeinek letöltésére, illetve az idézést is segíti (külön drop-down menüben lehet kérni, hogy pl. az APA- vagy a Chicago-idézési módszer szerint írja ki).
Műalkotások esetében is elérhetőek bibliográfiai adatok és a digitalizált könyvekhez hasonlóan lehet forgatni, kicsinyíteni/nagyítani a képet. Ismét egy példa: Hans Kliemand Schloss Vaduz im Schnee c. grafikája.
A fenti képkivágáson megtalálhatóan a forgatáshoz és a méretváltoztatáshoz szükséges gombok. Ami különlegesség a gyűjteményben viszont, az a képmanipulálás lehetősége, amit a jobb felső sarokban található csavarkulcs ikon jelez.
A fenti képen látni lehet, hogy milyen képmanipulálási lehetőségek vannak: a fényerő, a kontraszt, az élesség, a színezés stb. is változtatható. Érdekes jogi kérdést vet fel, hogy milyen módon használhatóak fel ezek a módosított képeket (ugyan külön nem letölthetőek, de képernyőkép készíthető róluk).
Közösségi médiás megjelenés
Az RSS-feeden kívül van még Facebook- és Instagram-link is a honlapon (jobb felül), de azok a nemzeti könyvtár felületeire vezetnek, ahol elvétve fordul elő a digitális gyűjteménnyel kapcsolatos poszt, így a közösségi médiás jelenlét nem mondható erősnek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése