keresés

2024. november 28., csütörtök

Magyar labdarúgó-adatbázis 3.

Bejegyzéstípusok

Egy adatbázis nem működik megfelelően kitöltött adatlapok nélkül. Ehhez szükséges meghatározni, hogy milyen mezők legyenek és mivel kell megtölteni. Érdemes fenntartani speciális mezőket is, ami a különleges eseteket is képes meghatározni (pl. áramkimaradás miatt elmaradt mérkőzés, játékvezető-csere mérkőzés alatt). A korábbi posztokban jelzetteknek megfelelően a következő bejegyzések/adatlapok lennének az adatbázis részei:

Játékos könyvtár, hogyan és miként?

Játékos könyvtár, hogyan és miként?

Recenzió

Számos, a tudásfejlesztés játékos formájával kapcsolatos módszer terjedt el, és ebből a könyvtárak sem maradtak ki. Milyen metódusok vannak és milyen szerepe van a közkönyvtárakban egy olyan kérdés, ami eddig kevés figyelmet kapott. Így gondolja két amerikai szerző, Jacqueline Kociubuk és Kathleen Campana is. A Library and Information Science Research 2024. januári számában írt „Coding for play: Identifying and categorizing educator-designed group playful learning experiences in libraries and other informal learning environments” című tanulmányuk azt a kérdést járja körül, hogy a játékos tanulási folyamat speciális eszköze, a kódolás milyen a közkönyvtári és más intézményi környezetben. 

Országgyűlési Múzeum fotóarchívuma

Megnevezés: Országgyűlési Múzeum fotóarchívuma

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je: https://www.parlament.hu/web/fotoarchivum

A gyűjtemény fenntartója: Országgyűlés Hivatala (az Országgyűlési Múzeum szervezetileg ide tartozik)

A gyűjtemény rövid leírása:
 
Az Országgyűlési Múzeum fotóarchívuma a magyar törvényhozási munka egyes fontosabb elemeit, eseményeit bemutató gyűjtemény, amelynek történeti kitekintése a középkori/kora újkori parlamentek fennmaradt anyagairól készült képektől terjed a kétezres évek közepéig, így fontos történeti képalbum is.

Tervezés, webdesign és fejlesztés: megegyezik a parlament.hu-éval

Könyvtári foglalkozások, programok és lehetőségek 3.

 Egy bejegyzés minta a honlapra


Szenvedély és sóvárgás, avagy a függőségekről szakmai szemmel című előadás-sorozat


Időpont, helyszín: Minden hónap végén a Könyvtár előadó termében.

Célcsoport: Vegyes korosztály, inkább 14-től felfelé.

Rövid leírás: Az előadás-sorozat lényege az edukálás és érzékenyítés a különböző függőségekkel kapcsolatban, illetve a függők környezetében élőkre való kitérés.

2024. november 27., szerda

KCI Digital Archives

 


Megnevezés: KCI Digital Archives

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je:

https://www.kci.or.jp/en/archives/digital_archives/

Létrehozás dátuma: 1978. április 1.

A gyűjtemény fenntartója: The Kyoto Costume Institution és a Wacoal Corporation


Történet

Az Intézet és a Wacoal vállalat alapítója, Koichi Tsukamoto szavai az intézmény küldetéséről: „A nyugati női ruházat stílusa drámai fejlődésen ment keresztül a háború utáni Japánban, de ezek többsége külföldi hatás volt. Annak érdekében, hogy a japán divat valóban vezetni tudja a világszinten a divatot, nagyon fontos, hogy megértsük a ruhaipar teljes történetét egészen napjainkig, ahogyan azt a „Fedezze fel az újat a régiben” című mondásban is benne van. Ez volt a Wacoal küldetése és személyes küldetésem is a cég alapítójaként és elnökeként.”

Könyvtári foglalkozások, programok és lehetőségek 2.



Egy közös könyvtári portál technikai felépítése és funkciói


A közös könyvtári portál fejlesztése során figyelmet kell fordítani arra, hogy a felület felhasználóbarát legyen, egyszerűen kezelhető eszközöket biztosítson a könyvtárosok és a látogatók számára egyaránt.

KSH Könyvtár Facebook oldala

A gyűjtemény rövid leírása

A Központi Statisztikai Hivatal könyvtára egyidős a magyar hivatalos statisztikai szolgálattal. Már a hivatal megalakulásakor döntöttek a könyvtár létrehozásáról is. Gorove István földmívelés-, ipar- és kereskedelemügyi miniszter Keleti Károlyt bízta meg 1867-ben a magyar hivatalos statisztika megszervezésével. Az erről készült emlékirat kezdeményezte a statisztikai munkák, folyóiratok és térképek gyűjtését, ezekből pedig a saját önálló statisztikai szakkönyvtár létrehozását. Keleti Károly már 1869-ben szorgalmazta a hazai államtudományi és statisztikai munkák kötelespéldányként való biztosítását a könyvtár számára. Az 1874-es statisztikai törvény cserekapcsolatok kialakítását ösztönözte a külföldi országok statisztikai hivatalaival.
2008. január 1. óta az 5/2007. sz. elnöki határozat alapján az intézmény neve KSH Könyvtár lett. A könyvtár országos szakkönyvtár, de közművelődési feladatokat is ellát. Ennek szellemében 2010 őszétől Budapest II. kerületének lakosai előtt, míg 2012. január 1-től már mindenki számára hozzáférhető a kölcsönzés lehetősége.

KSH Könyvtár Facebook oldala



A gyűjtemény honlapja elérhető itt.
A gyűjtemény Facebook oldala elérhető itt.
A Facebook profil létrehozásának dátuma: 2009. október 14.
Követők száma: 8,3 E.
Kedvelések száma: 8148.
Videók száma: 6.
Albumok száma: 8.

Deutsches Fußballmuseum

Megnevezés: Deutsches Fußballmuseum (Német Labdarúgó Múzeum)

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je: https://www.fussballmuseum.de/

A gyűjtemény fenntartója: Deutscher Fußball-Bund (DFB, Német Labdarúgó-szövetség)

A gyűjtemény rövid leírása:
 
A Német Labdarúgó Múzeum a német labdarúgás történetével foglalkozó gyűjtemény, amely a német labdarúgó-válogatottra és a német labdarúgóklubok történetére fókuszál a 20. század elejétől napjainkig. A múzeum 2015-ben nyílt meg, a gyűjtemény Dortmundban található meg. A múzeum foglalkozik a férfi és a női labdarúgással is. Számos algyűjteménnyel is rendelkezik (pl. női labdarúgás története, Hírességek Csarnoka, a náci Németország idejében üldözött zsidó labdarúgók online lexikona).

Tervezés, webdesign és fejlesztés: DFB-Stiftung Deutsches Fußballmuseum gGmbH (a német labdarúgó-szövetség alapítványa által alapított non-profit kft.), a designt a K-werk Kommunikationsdesign nevű cég végezte, a technikai megvalósítás a dortmundi Wecotec cégé.

2024. november 23., szombat

MI a tudományos életben: felhasználási szabályzatok fejlesztése, etika, és tanterv fejlesztés

 

Eredeti cím: AI in Academia: Policy Development, Ethics, and Curriculum Design

Szerző: Odin Halvorson

Megjelent: The Student Research Journal, May 2024

URL: https://scholarworks.sjsu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1533&context=ischoolsrj

 

A tanulmány kulcsszavai: AI (artificial intelligence), mesterséges intelligencia (MI),  nagy nyelvi modellek (LLM), MI a felsőoktatásban, MI etika, könyvtár- és információtudomány, tanterv fejlesztés, MI kompetenciák, információs etika, digitalizálás, MI az oktatásban, MI bevezetése a könyvtárakban, információtudományi trendek, tudományos kutatás és a MI, a MI etikus felhasználása, a MI hatása az oktatásra, a MI hatása a könyvtárakra, a MI felelősségteljes használata

 

Photo created by DALL·E OpenAI

2024. november 15., péntek

Faragó Lajos és a ceglédi szecesszió 1.

A ceglédieknek, de a városba érkezők számára is meghatározó az a fizikai környezet, amelyet a természeti és az épített örökségbe tartozó elemek alkotnak. A belváros és a ma ismert városszerkezet a 19. század végén, Gubody Ferenc polgármesterségének idején, Bezzegh Pál városi főmérnök által véglegesített tervek szerint valósultak meg. Akkor épültek az egyes intézmények székházai, a mai napig jelentőséggel bíró belvárosi köz és magánépületek. A kor szellemiségének és építészeti tendenciáinak köszönhetően lehetőség nyílt a homlokzatok és a tágas belső terek díszítéseire is. A legtöbb esetben ezek a díszítő elemek egy ceglédi ember nevéhez, Faragó Lajoshoz és műhelyéhez kötődnek.
Az 1870-ben született ceglédi fiú asztalosmester apja mellett, kisgyerekként – ellesve a szakmai fogásokat – bútor díszítőelemeket faragott. Szobrászati tanulmányait Budapesten, Jergencz János szobrászmesternél kezdte el. Már 15 éves korában, tanoncként részt vett a budapesti Országos Általános Kiállításon egy agyagból mintázott oroszlán plasztikával. Az 506 kiállító közül munkájáért, bronz oklevelet kapott.
Az 1880-as évek második felétől Párizsban folytatta tanulmányait. 1889-ben a Párizsi Kölcsönösen Segélyező Magyar Egylet által szervezett nemzetközi kiállításon szobrászati munkájáért díszokmánnyal tüntették ki. 
Ebben az évben tért vissza Ceglédre. A mai Kéz utca 4. szám alatti telken nyitotta meg szobrászati műtermét, amit az évek során folyamatosan bővített. 1891-ben iparengedélyt kapott cserépkályhák készítésére is. 

A polgári ebédlő részlete cserépkályhával
Forrás: Kossuth Múzeum Fotó: Kisfaludi István

Az épületdíszek és cserépkályhák készítése mellett figurális kompozíciókat is alkotott. Elkészítette Kossuth Lajos mellszobrát, különböző oroszlán plasztikákat, valamint temetőinkben is számos díszítésével és szobrával találkozhatunk.
Faragó Lajos nemcsak szülővárosában és országosan, hanem nemzetközi szinten is ismert épületszobrászként 1948-ban, 78 éves korában hunyt el Cegléden.

Miért lenne fontos Faragó Lajost és munkáit jobban megismertetni a város lakóival és a széles nagyközönséggel?

Egyrészt, Faragó Lajos munkái mind a mai napig meghatározóak Cegléd város épített örökségében: a történelmi korokat felidéző homlokzati díszítőelemek, az alföldi városok sorában egyediséget kölcsönöznek Ceglédnek.
Másrészt Faragó Lajos épületszobrász és keramikus nemcsak szakemberként és üzletemberként volt jelen Cegléd város életében, hanem köztiszteletben álló személyként is számon tartották.
Szakmai munkássága mellett gondot fordított különböző alapítványok és más, helyi közösségek támogatására is. Korának nagyformátumú egyénisége volt a társadalmi szerepvállalás terén is.



A Biblioterápia használata a negatív diák magatartás megelőzésére

Recenzió

A Use of Bibliotherapy as an Effort to Prevent Negativestudent Behavior ~ "A Biblioterápia használata a negatív diák magatartás megelőzésére" című tanulmány célja a biblioterápia alkalmazásának feltárása a középiskolás diákok negatív viselkedésének megelőzésére. A kutatás során a szerzők kvalitatív módszertant alkalmaztak, ami magában foglalta az interjúkat, megfigyeléseket és dokumentációs tanulmányokat is. Az eredmények arra utalnak, hogy a biblioterápia hatékony eszköz lehet a diákok érzelmi és pszichológiai fejlődésének elősegítésében, illetve a negatív viselkedés csökkentésében. 

Petőfi Irodalmi Múzeum

 Petőfi Irodalmi Múzeum

 Megnevezés:

Petőfi Irodalmi Múzeum

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je:

Petőfi Irodalmi Múzeum | PIM

Tulajdonos:

Kulturális és Innovációs Minisztérium.

A gyűjtemény rövid leírása:

A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) Magyarország egyik legjelentősebb irodalmi múzeuma, amelyet azzal a céllal alapítottak, hogy a magyar irodalom nagy alakjainak életművét és kulturális örökségét megőrizze és bemutassa. A múzeum gyűjteményeiben megtalálhatók Petőfi Sándor, Ady Endre, Arany János, valamint számos más jelentős magyar író és költő kéziratai, levelei, személyes tárgyai és első kiadásai.

eLiechtensteinensia

 

Megnevezés: eLiechtensteinensia

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je: https://www.eliechtensteinensia.li/viewer/index/

A gyűjtemény fenntartója: Liechtensteiner Landesbibliothek (Liechstensteini Nemzeti Könyvtár)

A gyűjtemény rövid leírása:
 
Az eLiechtensteinensia a Liechtensteini Nemzeti Könyvtár digitális gyűjteménye, amelyben a miniállammal kapcsolatos digitalizált dokumentumok érhetőek el. A gyűjteményben találhatóak hivatalos állami iratok, beszámolók, az ország újságjainak lapszámat a 19. századig visszamenőleg, helyi művészek által készített munkák, de pl. térképek is találhatóak a gyűjteményben.

Tervezés, webdesign és fejlesztés: goobi viewer (https://goobi.io/viewer/)

Magyar labdarúgó-adatbázis 2.

Hasonló kezdeményezések

Ahogy az első bejegyzésben jeleztem, több magánkezdeményezés létezik már, amelyik hasonló, adatbázisszerű adatgyűjtést végez, azonban mindegyik esetében van valamilyen szempont, amely alapján nem tekinthető teljesnek vagy könnyen hozzáférhetőnek az adatbázisnak.

A legismertebbnek a német Transfermarkt mondható, amely az Axel Springer-csoporthoz tartozik és az (ahogy a nevéből is kivehető) átigazolásfókusz mellett egy közösségi alapú adatbázisépítést is folytat. Mivel egy nemzetközi projektről van szó, Magyarország ugyan benne van és foglalkozik az alsóbb osztályokkal is, nem hazánk áll a fókuszban, így a kevés számú magyar önkéntes lassan adja hozzá az adatokat, főleg, ami a múltat illeti. Mivel (részben) közösségi projektről van szó, így az adathelyesség is állandó probléma (forráshivatkozások nem mindig találhatóak).

Magyar labdarúgó-adatbázis 1.

Magyar labdarúgó-adatbázis létrehozása

Magyarország egyik legnépszerűbb sportága a labdarúgás, amelyet népszerűségén túl a statisztikai adatok sokasága jellemez. Hány mérkőzést játszott adott játékos valamelyik klubcsapatnál, hányszoros válogatott, gólok száma stb. Mivel a magyar labdarúgó-bajnokság a bejegyzés írásakor 123 éves múltra tekint vissza, nagy mennyiségű adat áll rendelkezésre, amelyek adatbázisba történő összegyűjtése és emészthető formában való tálalása nagy munka, viszont jelentősen megkönnyítené a magyar labdarúgás történetével foglalkozó kutatók munkáját. Az adatmennyiség miatt csak az élvonal lenne fókuszban.

2024. november 14., csütörtök

3D nyomtatás 3.

3D nyomtatás – kezdőknek

Az alábbi fejezetet azoknak szánom, akik szeretnének megismerkedni a 3D nyomtatással, de nem tudják, hogy merre induljanak neki.

1.      Milyen gépet válasszunk?

Amikor 3D nyomtatásra adjuk a fejünket, több kérdés is felmerülhet bennünk. Az első, és leglényegesebb, hogy mit szeretnénk vele kezdeni. Ha csak hobbi szinten, magunknak szeretnénk nyomtatni, kipróbálni a modellezés és a nyomtatás világát, akkor nem érdemes egyből a legdrágább készülékek felé kacsintgatnunk.

Azt ajánlom, hogy egy középkategóriás gép fele induljunk el ilyenkor, amelynek a fenntartása, karbantartása és működtetése nem lesz megterhelő a pénztárcánk számára.

Fontos még azt is számításba vennünk, hogy milyen alapanyaggal szeretnénk dolgozni. Jelenleg a legelterjedtebb a műanyag nyomtatás, és kezdőknek szerintem célszerű ezzel kezdeni, hiszen a gyanta, fém és egyéb anyagok könnyen eltömődhetnek nyomtatás közben, ami hamar kudarcba fulladt nyomtatásokat eredményezhet, így ha szeretnénk már kezdetben sikerélményekkel indítani, akkor célszerű a műanyag nyomtatás felé elindulnunk.

Ender-3 V3 SE

A Creality által gyártott Ender-3 típusú 3D nyomtató 3. verziójának az „SE” modellje például kiváló választás lehet első nyomtatónak. Jelenleg 50.000-100.000 forint között már hozzájuthatunk egy ilyen géphez.

Alapanyagok szintjén PETG, PLA és TPU anyagok nyomtatására alkalmas [erről bővebben később fogok írni]. A modellező tere 220mm x 220 mm x 250 mm, ami azt jelenti, hogy 22 centi széles, 22 centi hosszú és 25 centi magas modelleket készíthetünk ezzel a géppel. 250 mm/s nyomtatási sebességgel rendelkezik, de ez természetesen a szeletelés közben állítható, ez a maximális sebessége.

Ezen felül rendelkezik automatikus szintezéssel, ami azért hasznos, főleg kezdőknek, mert a nyomtatási magasság beállítása a sikeres nyomtatás egyik alapja [erről is írok bővebben].

2.     Milyen alapanyaggal dolgozzunk?

A fentebb említett Creality Ender PETG, PLA és TPU anyagok nyomtatására alkalmas. De mi is a különbség az alapanyagok között?


Mi az a filament?

A filament a 3D nyomtatás során használt nyersanyag, amelyet leggyakrabban FDM (fused deposition modeling) nyomtatókban alkalmaznak. Ez egy hosszú, vékony műanyagszál, amit a nyomtatófej megolvaszt, majd rétegről rétegre felvisz a nyomtatási felületre, hogy létrehozza a 3D modellt. A filamenteket tekercsekben árulják, különböző átmérőben, a leggyakoribbak a 1,75 mm-es és a 2,85 mm-es vastagságúak.

PETG

A PETG (a személyes kedvencem), azaz polietilén-tereftalát-glikol egy olyan hőre lágyuló műanyag, amelynek anyagi tulajdonságai jó versenytárssá teszik funkcionális tárgyakhoz. Általában vizes palackokban és élelmiszer-tartályokban található meg, tehát élelmiszer-biztonságosnak számít a vetélytársaival szemben. Használható olyan tárgyak készítéséhez, amelyek érintkeznek az élelmiszerekkel, például konyhai kiegészítők, kempingeszközök, tárolók és egyebek. Hőmérsékletállósága miatt (bizonyos mértékig) mosogatógépben is mosható. Az anyag emellett tartós és rendkívül ütésálló. 230-265 Celsius fokos nyomtatási hőmérséklettel lehet vele dolgozni, és etil-acetáttal lehet a felületét lesimítani (tehát ha vattára öntünk egy kis körömlakklemosót, és azzal megdörzsöljük, akkor az segít a felületének egyenletesítésében).

Ami viszont hátránya lehet, főleg kezdőként, az az, hogy a PETG filament szálazódik nyomtatás közben, ami a nyomtatáshoz szükséges magas hőmérsékletnek köszönhető, így lehetővé teszi a szál szabad áramlását, de hajlamos arra, hogy két pont között haladva szálakat hagyjon maga után.

Egy másik, bár kisebb hátrány, hogy a PETG hajlamos a karcolódásra. Ez egyes felhasználók számára talán egyáltalán nem számít, de mások számára ez egy abszolút kizáró ok.

PLA

A poli-tejsav (PLA) egy növényi alapú műanyag, amelynek alapanyaga általában kukoricakeményítő. Megújuló nyersanyagokból készült hőre lágyuló polimerként teljesen vagy részben biológiailag lebomló. A PLA a három anyag közül a legnépszerűbb.

A PLA rendkívül könnyen nyomtatható, általában eltömődés nélkül folyik ki a 3D nyomtató fúvókájából, és a többi szálhoz képest viszonylag alacsony nyomtatási hőmérséklettel rendelkezik. Másik nagy előnye, hogy olcsó: 1 kg PLA 7-9000 Ft-ba kerül, azaz a szolgáltatók igénybevétele esetén is kedvezőbb árakkal számolhatunk. 175-200 Celsius fokos nyomtatási hőmérséklettel nyomtatható, és a felület simítására egyedül a csiszolás lehet megoldás, erre megfelelő egy puhább csiszolópapír, vagy kisebb felületekre nekem tökéletesen bevált a műköröm készítéséhez tartozó alapanyagok között található „buffer”, ami egy szivacs szerű reszelő, puha felületű, így biztosan nem töri el az elkészült modellünket, és a sarkai lekerekítettsége és merevsége miatt apróbb, szűkebb részekre is kiválóan elérhetünk vele.

A PLA filament hajlamos deformálódni vagy megolvadni nagy hőhatás esetén, így nem praktikus olyan alkatrészeknél, amelyek hőállóságot igényelnek. Ez még a forró környezeti körülményekre is vonatkozik, például egy autó műszerfalára egy napsütéses nyári napon. A PLA másik hátránya, hogy törékenyebb társaihoz képest. Ütközéskor hajlamos arra, hogy összetörjön, így kevésbé strapabíró, mint az ABS vagy a PETG, ezért inkább esztétikai, mint mechanikai felhasználásra alkalmas.

TPU

TPU (Thermoplastic polyurethane) egy flexibilis filament, gumiszerű tulajdonságokkal. Ezt általánosan az autóalkatrészek, háztartási készülékek vagy orvosi eszközök elkészítéséhez használják.

Ez az anyag rugalmas, amely lehetővé teszi a műanyag könnyű nyújtását és hajlítását. Nagyon ütésálló anyagról beszélünk, ami olyan alkatrészek nyomtatására alkalmas lehet, amik a mindennapos használatban gyakran kophatnak. 225-245 Celsius fokos nyomtatási hőmérséklettel lehet nyomtatni.

Hátránya közé tartozik viszont, hogy nagyon nehéz nyomtatni, kezdőknek nem is szokták ajánlani, a szálazódás és eltömődés lehetőségei miatt.

 

3.     Hogyan kezdjük el a nyomtatást?

Miután megvan a gépünk és a szükséges filamentünk, neki is kezdhetünk a nyomtatásnak. De hogyan?

Legelőször telepítsünk a számítógépünkre egy megfelelő szeletelő programot. A Creality Ender rendelkezik saját, ingyenes szeletelő programmal, de én személy szerint (egy szintén ingyenes) a Cura nevű szeletelő programot ajánlom. Ezt mindenkinek személyenként érdemes kikísérleteznie, hogy számára, és a gépe számára melyik vált be a legjobban.

Miután megvan a szeletelő programunk, készítsük el, vagy keressünk az interneten egy modellt, amit szeretnénk kinyomtatni. Ha magunk készítenénk el, akkor a Blender nevű ingyenes programot ajánlom modellezésre, viszont, ha eleinte szeretnénk csak úgy nyomtatgatni, akkor a Thingiverse nevű weblap a legmegfelelőbb számunkra. Ez egy 3D nyomtatásra alkalmas modell-adatbázis, ami szintén ingyenes.

Ha a Thingiversen megtaláltuk a megfelelő modellünket, akkor letöltés után meg kell nyitnunk a letöltött file-t a szeletelő programunkban. Ha feldolgozta a program, akkor érdemes beállítanunk a programot az anyagunkkal és a gépünkkel kompatibilis specifikációk szerint. Egy későbbi bejegyzésben részletesen leírom, hogy melyik anyagnál mit érdemes beállítani, azokat az információkat ott gyűjtöm majd össze.

Ha megvan a beállítás, akkor a szeletelés (slicing) gombra kattintva megkapjuk a szükséges STL file-unkat. Lényegében ez tartalmazza azokat az adatokat, hogy rétegenként milyen koordinátákat kell a nyomtató fejnek (extrudernek) érintenie a nyomtató felületen, és hány rétegből fog állni a modellünk, így lesz pontos a nyomtatás – és ezért lényeges maga a szeletelő program, mert mindegyik szeletelő program máshogy adja meg a szükséges koordinátákat.


Ha megvagyunk a szeleteléssel, akkor nyugi, már nincs sok hátra! Most jön a szintezés. Az automatikusan szintező gépekkel kevesebb probléma szokott ennél a feladatnál lenni, de ahol nincs ilyen beépített lehetőség, ott bizony magunknak kell ezt megtenni. A nyomtató bekapcsolása után engedjük le a nyomtató fejet nyomtatási fázisba (fontos, hogy ne legyen bekapcsolva, hogy nyomtasson is, hiszen egyrészt megégethetjük magunkat a felforrósodott nyomtató fejjel, másrészt a kiengedett olvadt műanyag gátolni fog bennünket a szintezés folyamatában). Miután le lett engedve a nyomtatófej, vegyünk egy sima A/4-es papírlapot. és a nyomtatófelület egyik sarkába állítsuk be a nyomtatófejet, tegyük alá a lapot és szintezzük be a nyomtatófelület (azaz ágy) alatt található tekercsek és rugók segítségével. Ha nincs ellenállás, amikor oda-vissza húzza a papírt a fúvóka és az ágy között, állítsd be a legközelebbi szintezőcsavart a rés meghúzásához. Ügyelj arra, hogy ne gyakorolj nyomást a 3D nyomtató ágyára (például a kezével), mert ez annyira lenyomja az ágyat, hogy a rés nagyobb lesz, mint amilyen valójában. Ismételten csúsztasd a papírt, és addig állítsd be a csavart, amíg enyhe húzódást nem érzel a fúvóka és az építőlemez felől.

Ismételd meg ugyanezt a folyamatot az összes többi sarkon. Ha a sarkok rendben vannak, helyezd a nyomtatófejet az alaplap közepére, és ellenőrizd, hogy ott is ugyanaz az ellenállás érezhető-e. Ha szükséges, állítsd be újra a csavarokat.

Végül ellenőrizd újra az egyes sarkokat és a közepét, mivel az egyik sarokban végzett beállítások hatással lehetnek a többire. Ha ez a helyzet, ismételje meg a teljes eljárást, amíg mind az öt pont kiegyenlítődik.

És ezzel meg is vagyunk az alapokkal, kezdődhet a nyomtatás!

3D nyomtatás 2.

Kontextus kutatás

Jelenleg több blog és weboldal foglalkozik hazánkban ezzel a témával. Többségük elég teljeskörűen összeszedi a szükséges információkat, ellenben egy „hátrányuk” van. Ezek többsége webshopként is üzemel, ami azt eredményezi, hogy érdekükben áll a saját készletükben megtalálható termékek forgalmazása, így ez egy reklámfelületet is biztosít bizonyos márkáknak. Sajnos a 3D nyomtatásban viszont nagyon nehéz márkafüggetlennek lenni, nem minden márka által gyártott alkatrész kompatibilis a többi márkával, így érthetővé válik a webshopok által üzemeltetett blogok elköteleződése.

Az alábbiakban összegyűjtöttem, hogy munkám során én mely tartalomszolgáltatók és információforrások segítségével képeztem magam, hol találtam hiteles forrásokat és információkat.

 


Weboldalak:

https://www.zaccord.com/blogs 

https://3dnyomtass.hu/3d-nyomtatas/

https://www.fila-ment.hu/3dblog

Ezek a weboldalak külön-külön de egyben is átfogó képet adnak a 3D nyomtatás aktualitásairól, de leginkább azok tudnak rajtuk tájékozódni, akiknek van már minimális tudása a témával kapcsolatban. 

Facebook csoportok:

https://www.facebook.com/groups/497882747249191 [3D nyomtatás kezdőknek]

https://www.facebook.com/groups/1634771113492508/ [3D nyomtatás tippek, trükkök, munka]

Ezek a Facebook csoportok viszont kiválóak kezdők számára, hiszen lehetőség van kérdezni, illetve ha valaki valamilyen problémába ütközik, akkor a csoport méretéből kiindulva biztosan tudnak majd neki segíteni.

YouTube:

https://www.youtube.com/@reebwalter1

https://www.youtube.com/@3dnyomtatas

https://www.youtube.com/@3DPrintingNerd 

Az első kettő az magyar, a harmadik angol nyelvű csatorna. Szerintem a harmadik azért említésre méltó, mert azon felül hogy tanító jellegű videókat is készítenek, kísérleteznek is anyagokkal, gépekkel, illetve bebizonyítják, hogy mely alapanyag mennyire ütésálló például.

3D modellek:

A Thingiverse az egyik legnagyobb 3D modelleket tartalmazó adatbázis, ahonnan ingyen letölthetünk modell mintákat, amiket aztán kinyomtathatunk otthon magunknak. 

Észak-Karolina Digitális Gyűjteményei


Megnevezés: North Carolina Digital Collections

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je: https://digital.ncdcr.gov/

A gyűjtemény fenntartója: North Carolina Department of Natural and Cultural Resources

A gyűjtemény rövid leírása:
 
Az Észak-Karolinai Digitális Gyűjtemények (NCDC) az Észak-Karolinai Állami Levéltár és az Észak-Karolinai Állami Könyvtár gyűjteményeiben található dokumentumok digitalizált tartalmait foglalja magába. Az állomány több mint 158.000 fényképet, történelmi dokumentumot, állami kiadványt, kéziratot és egyéb dokumentumokat tartalmaz. Használata ingyenes és a teljes szövegtestek kereshetőek.

Tervezés, webdesign és fejlesztés: AM Quartex (https://www.amdigital.co.uk/create/am-quartex)


A gyűjtemény nyitólapja

Belépve az oldalra azonnal lehetőségünk van a szabad szavas keresésre.

3D nyomtatás 1.

Téma

A 3D nyomtatás egy gyorsan fejlődő technológia, amelynek számos alkalmazási területe és előnye van. Előnyei közé tartozik, hogy gyors, költséghatékony, és lehetővé teszi a komplex, testre szabott formák létrehozását. Rugalmas gyártási módszer, mert ugyanazzal a géppel többféle tárgyat lehet létrehozni. Ugyanakkor hátránya, hogy a 3D nyomtatás még mindig lassú az ipari tömegtermeléshez képest, és az anyagok, valamint a nyomtatók költsége is magas. Ezen kívül bizonyos anyagok kezelése (például fémek vagy speciális gyanták) bonyolult és tapasztalatot igényel.

A 3D nyomtatás egy „additív” gyártási technológia, amely rétegről rétegre építi fel a háromdimenziós tárgyakat digitális modell alapján. Az eljárás során különböző anyagokat – leggyakrabban műanyagot, de előfordul, hogy fémet, vagy speciális polimereket – adagolnak és formáznak a nyomtatófej segítségével, amíg a végleges alakot el nem érik. A technológia előnye, hogy gyors, rugalmas, és lehetővé teszi az egyedi, bonyolult formák gazdaságos gyártását.

A folyamat egy 3D modell létrehozásával kezdődik, amit gyakran számítógépes tervezőszoftverrel (CAD) készítenek. Ezután a modellt a nyomtató szoftvere szeletekre bontja (ezt hívjuk szeletelésnek), és a nyomtató ezek mentén haladva építi fel az objektumot. A 3D nyomtatás alkalmazása igen széles körű: az ipari prototípusok készítésétől a gyógyászati implantátumokig, autóipari alkatrészeken át egészen az építészeti és művészeti projektekig terjed.

A várhatóan már nem túl távoli jövőben elterjednek akár hazánkban is a nagyméretű beton- és homokalapú nyomtatók, amelyek lehetővé teszik lakóépületek gyors és költséghatékony felépítését. Vagy az orvostudományban a bioprinting, azaz szervnyomtatás terén végzett fejlesztések célja, hogy a jövőben akár teljes szerveket is előállíthassunk emberi sejtekből, ezzel áttörést hozva a transzplantációs gyógyászatban.



Célközönség

A 3D nyomtatás tehát olyan technológia, amely folyamatosan fejlődik és terjed a különböző iparágakban, új lehetőségeket teremtve a gyártásban és az innovációban. Ezért is tartom kiemelkedő területnek, és szerintem érdemes lenne a legfiatalabb korosztálytól kezdve akár a legidősebbekig megismertetni ezt a forradalmian új technológiát.

A projekt célja

Elsődleges célja, hogy bárki, aki rákeres a „3D nyomtatás” címkére, egy oldalon megtalálja az összes lényegi tudást a témával kapcsolatban. A kezdőknek szánt bejegyzésektől kezdve, miszerint mi a 3D nyomtatás, a haladókig, ahol szó lesz az extruder tipusokról.

Másodlagos célja, hogy a téma iránt érdeklődők megismerkedjenek a különböző 3D nyomtatási típusokkal, alapanyagokkal és gépekkel. Korszerű tudás összegyűjtése, ami leköveti a legfrissebb trendeket, figyelemmel kiséri a nemzetközi viszonylatban elterjedt lehetőségeket (makerspacek, 3D nyomtatót használó workshopok, iskolák).

A projekt haszna

Az összegyűjtött tudás ismeretében kellő információkkal lássam el az idetévedő érdeklődőket. Hasznos lehet azoknak, akik most ismerkednek meg a 3D nyomtatással, de azoknak is, akik valamilyen problémába ütköztek az otthoni nyomtatás során.

2024. november 12., kedd

MNG 19-20. századi Festészeti Gyűjtemény



Megnevezés: Magyar Nemzeti Galéria 19-20. századi Festészeti Gyűjtemény

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je: https://mng.hu/gyujtemenyek/19-20-szazadi-festeszeti-gyujtemeny/

A múzeum rövid története:

A Magyar Nemzeti Galéria hazánk legnagyobb képzőművészeti közgyűjteménye, melynek gyűjtőköre az államalapítástól a kortárs műtárgyakig terjed. Története visszanyúlik egészen az 1802-ben alapított Magyar Nemzeti Múzeumhoz. Az első néhány évtized útkeresése után 1870-től kezdődően egymás után váltak ki az egyes szakgyűjtemények a MNM-ból és váltak önálló intézményekké. 1896-ban önállósodott a Szépművészeti Múzeum, melynek állományába került ekkor minden képzőművészeti alkotás. Az állomány rohamos gyarapodása miatt 1920-ban szétválasztásra került a magyar és a nemzetközi anyag, majd 1928-ban, önálló épületben létrejött a Szépművészeti Múzeum Új Magyar Képtára. 1945-ben a kultúrpolitikában egy centralizáció vette kezdetét, és 1953-ban a Fővárosi Képtár gyűjteménye beolvadt a Szépművészeti Múzeumba, melynek következtében még inkább ellehetetlenült az állomány méltó bemutatása. Az 1956-os forradalom után megszületett a döntés egy független, önálló magyar képzőművészetet bemutató múzeumról, és 1957-ben létrejött a Magyar Nemzeti Galéria. A nagyközönség előtt 1957. október 5-én nyitotta meg a kapuit a Kossuth téren a volt Kúria épületében. 1975-ben költözött jelenlegi helyére, a Budavári Palota B-C-D épületeibe. 2012-ben ismét beolvadt a Szépművészeti Múzeum szervezetébe.