
Véleményem szerint káros minden olyan illúzió keltése a felhasználókban akár a közösségi oldalak, akár a blogok vagy bármely más közösségi funkciót s magában foglaló oldalak részéről, hogy bárki bármikor elérhető és azonnali visszajelzést kap minden kérdésre. Ez a gyakorlatban ugyanis nem mindig valósítható meg az átlag ember napi teendői (munka) miatt. Visszajelzés természetesen szükséges, sőt, a börtönblog esetében is érdemes figyelembe venni minden építő jellegű kritikát, akár a blog elrendezésére, akár a tartalmára vonatkozik és a blogalkotás folyamatába be lehet vonni a szakavatottabb felhasználókat.
Szükség lenne arra is, hogy a szakértői blogokat rendszerezzük, mert a Google ezt nem teszi meg helyettünk és jelenleg is csak bizonytalan, illetve szakértői oldalak vannak jelen rendezetlenül a weben, de vélhetőleg a szemantikus web könnyebbé teszi az egyes oldalak közötti átláthatóságot és folyamatos lesz a webarchiválás magyarországi szinten is, ahogy pl. Csehországban és Litvániában. Addig is nem tehet mást a felhasználó, minthogy a böngésző könyvjelző szolgáltatását használva ha nem is archiválja az oldalakat, de legalább a linkeket meg tudja őrizni.
Az archiváláshoz modern szoftverkörnyezet kell és úgy lehet a leggyorsabban és leghatékonyabban fejleszteni a szoftvereket, ha nyílt forráskódúvá tesszük azokat. Ez azonban annak a veszélyét is magában hordozza, hogy néhány program vírusos lesz.
A blogok esetében is jellemző, hogy az amatőr blogkészítő kezdeti lelkesedése alábbhagy és ritkábban (vagy egyáltalán nem) frissíti az oldalt, ezzel párhuzamosan pedig a blog látogatóinak száma vészesen apad. Saját - börtönnel foglalkozó - blogom kapcsán is látom, hogy a szociológiában, valamint a börtönpszichológiához kapcsolódóan is újabb eredmények születnek, melyekről igenis érdemes legalább megemlíteni. De nemcsak tartalmilag, formailag is ki kell egészíteni a blogot, újabb - a legfrissebb web 2.0-ás technológiával összhangban - modulokkal bővítve azt. Ezáltal naprakészebb lesz az oldal.
A börtönblognál érdemes olvasni és elemezni nemcsak a laikus, de a témához hozzászóló, a börtönben dolgozó vagy éppen börtönviselt személyek véleményét is. Ezeket a véleményeket - természetesen a hozzászólók engedélyével - be is lehet építeni a blogba, sőt, a jobban fogalmazó hozzászólókat akár be is lehet vonni a blogszerkesztési folyamatba. Egy biztos: mindenképpen pozitív visszajelzést kell adni a felhasználóknak és el kell fogadni az építő jellegű kritikát.
Ahogy a fentiekben, már említettem, a mai web és a felhasználók sokszínűsége miatt a blog olvasóját nem szabad csupán befogadónak tekinteni, szabad teret kell adni számára a hozzászólásban, alkotásban, vagyis a blogfelületen való aktív jelenlétben.
negyedik bejegyzés
negyedik bejegyzés
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése