Eredeti cím: The fake news wave: Academic libraries' battle against misinformation during Covid-19
Szerző: Siviwe Bangani
Megjelent: The Journal of Academic Librarianship
Elérhetőség: link
Dél-Afrikában a helyzetet nehezíti a nagyfokú analfabetizmus, valamint az ország többnyelvűsége. Az Afrikai Könyvtár és Információs Társulatok és Intézmények (AfLIA) ezért javaslatot tett a könyvtárosoknak, hogy tájékozódjanak a témában mielőtt információkat osztanak meg róla, valamint azt a feladatot adta a könyvtárosoknak, hogy fordítsák le a fontosabb információkat a helyi közösségek nyelvére.
A COVID-19 álhírek jellege Dél-Afrikában
- Mielőtt bizonyítottá vált, hogy a koronavírus eljutott Dél-Afrikáig, ezért sok ott élő úgy gondolta, hogy a vírus nem valódi, csak a CIA rémhírterjesztéséről van szó.
- Aztán pedig sokan úgy gondolták, hogy ez csak a fehér emberek betegsége, ami nem fertőzi meg az afrikaiakat, mert az ő immunrendszerük erősebb. Természetesen később bebizonyosodott, hogy ez nem igaz.
- Egy másik terjedő mítosz az volt, hogy a vírus nem Wuhanból indult el, hanem Dél-Afrikából, melynek megjelenése egy kontextusából kiragadott idézetnek volt köszönhető.
- Az emberek felháborodtak, mikor az kezdett terjedni, hogy Bill Gates először afrikaiakon tesztelné a védőoltást, mielőtt azt európaiaknak adná.
- Egy újabb összeesküvés-elmélet volt, mikor egy videón egy férfi arra figyelmeztetett mindenkit, hogy a tesztpálcák vírussal fertőzöttek, és kerüljék el a tesztelést, mert ezzel akarják megfertőzni őket. Ez után az államnak ki kellett adnia egy közleményt, melyben arra figyelmeztet, hogy ez egy álhír, a videón szereplő férfit pedig letartóztatták álhírterjesztésért.
- Mivel soká tartott mire a nyugati gyógyszerek rendelkezésre álltak, ezért sokan egy tradicionális afrikai növénnyel próbálták gyógyítani a vírust, melynek tesztelésére az állam forrásokat biztosított.
Irodalmi áttekintés
A publikált tanulmányok nagyban hagyatkoznak arra, hogy az információs műveltség segíthet megoldani a problémát. Íródtak tanulmányok arról, hogy a LibGuide-ok és a könyvtári weboldalak hogyan hívhatja fel a problémára a figyelmet, a különböző értékelési ismérvekről és a könyvtárosok által kifejlesztett eszközökről az álhírek felismerésére, a könyvtárak szerepéről az álhírek minimalizálásában valamint a könyvtárak szerepéről abban, hogy tanulók és kutatók egyaránt megbízható információkat találjanak.
Módszertan
Ez a kvalitatív tanulmány irodalmi áttekintést, weboldalak és Dél-Afrikai nyilvános könyvtárak LibGuides elemzését használta fel. Ezek mellett a szerző saját tapasztalatait is felhasználja. A weboldalakat 2020 Júliusában és Augusztusában lettek elemezve, amikor Dél-Afrika a koronavírus első hullámának tetőpontján járt. A könyvtárak landing oldalait először átnézték, majd „COVID-19” és „infodemic” kifejezésekkel kerestek az oldalon, annak érdekében hogy kiderüljön található-e bármilyen információ vagy álhír ezekben a témákban. Mivel a legtöbb információt a LibGuides-okon találtak, ezért megismételték a keresés itt is. A landing oldalak leginkább szabad információkat tartalmaztak a vírusról, míg a LibGuides-ok leginkább az álhírekről kínáltak információkat. A kereséseket továbbá elvégezték még EbscoHoston, Science Directen, SA ePublicationsön, Scopuson, Web-of-Science-en és Google Scholaron is COVID-19-cel és Dél-Afrikával kapcsolatos keresőszavakkal is, amelynek eredményeképpen elégséges mennyiségű tanulmányt találtak
Megállapítások
Összegzés
A tanulmány célja az volt, hogy bemutassa, hogyan vettek részt a Dél-Afrikai könyvtárak a COVID-19-cel kapcsolatos álhírek terjedésének megállításában és az az elleni harcban. Mint kiderült a könyvtárak azzal járultak hozzá ehhez, hogy jó minőségű, hiteles információkat nyújtottak, információ- és médiaműveltséggel kapcsolatos útmutatás biztosítottak és felhívták a figyelmet az álhírekre. Ebben legnagyobb segítségükre a saját weboldalaik és a LibGuide-ok voltak. Célja még a tanulmánynak, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az álhírek állandóan velünk vannak, és nem csak egy egyszeri, hanem folyamatos harcot kell vívnunk ellenük.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése