keresés

2024. október 18., péntek

Oxford University Press Journals

 Megnevezés:

Oxford University Press Journals 

A gyűjtemény nyitólapjának közvetlen URL-je:

Journals | Oxford Academic (oup.com)

Tulajdonos:

Oxford Academic & Oxford University Press (Nagy-Britannia).

Az Oxford University Press az Oxfordi Egyetem egyetemi nyomdája. Ez a világ legnagyobb egyetemi nyomdája, nyomtatási története az 1480-as évekig tekint vissza. 500 éve már elsősorban pedagógiai szövegek kiadása a főprofilja, ehhez kapcsolódóan még forgalmaz tudományos folyóiratokat és szótárakat. A világon elszórva több irodája is van, főleg a volt Brit Birodalom tagországaiban.

A gyűjtemény rövid leírása:

Az Oxford University Press Journals a Oxford University Press tartalomszolgáltató angol nyelvű adatbázisa. „Az oxfordi egyetem egy tanszékeként közös célunk, hogy kiadványok útján világszerte támogassuk a kutatást, az ösztöndíjakat és az oktatást.

Az adatbázis nyitólapja:



Információszolgáltatás:

Kereshető mezőkhöz generált indexek: A keresett szó vagy szöveg részlet indexelhető.

Keresőfelület(ek): Elsősorban tudunk szerzőre, címre, tárgyszavakra, az egész szövegre, bibliográfiára, hivatkozásokra vagy ezek összességére keresni. Majd ezután szűkíthetjük a dokumentum típusára (kutatási cikk, absztrakt, hírek, esetleírás, levél, cikk áttekintés, könyvajánló, válasz, rövid kimutatás, egyéb) és formájára, adott folyóiratra, témakörre, publikálás időszakára.

Találatok rendezhetősége: Fontossági sorrend, betűrend szerint (a-tól z-ig, z-től a-ig), a legújabbat előre, a legrégebbit előre.

Segédletek: Szűkítés, operátorok. Szerzőre is lehet keresni, viszont nem egységesített.


 


Navigáció/struktúra/webdesing:

A gyűjtemény csoportokra bontva is tudjuk nézni a sima keresés mellett. Két fő megoldást ajánl tovább tagolásra, az egyik a tárgy témaköre, illetve a folyóiratokat betűrend szerint is szét szedi.
Jól struktúráltan lehet benne dolgozni.




Meta-adatolás, leírás, kínált formátumok:

Formai feltárás: Keresést indíthatunk a szerzőre, a címre, a bibliográfiára, a hivatkozásokra, a tárgyszavakra és az egész szövegre. Illetve az összes mezőre egyben is le tudjuk futtatni.

Ha megnyitunk egy rekordot, ott megtaláljuk, hogy melyik újság hányadik kiadásában szerepel, mikor publikálták, hányadik oldaltól kezdődik és hol fejeződik be, illetve a folyóirat nagyságát is megtudjuk oldalszámban. Ezek mellett a legtöbb esetben van kép a borítóról, megtalálható a folyóirat indulásának dátuma, illetve hogy milyen gyakran jelenik meg.

Tartalmi feltárás: Elolvashatunk egy absztraktot, a teljes szöveg mellett. Magát a cikket le is tudjuk tölteni PDF formátumban. Kapunk irodalmi áttekintést. A szövegek indexelve vannak, felsorolja a hivatkozásokat, az eredményeket.

Leírja, hogy milyen rendszerességgel jelenik meg a folyóirat.

Alkalmazott IKNY: tárgyszavak, indexek.

A különböző közösségi felületeken megoszthatjuk és tudjuk még idézni is őket.

Oldalt a cikk népszerűségéről találunk ezeken túl információt.

Web 2.0 eszközrendszer, interaktivitás:

A webhely könnyen kezelhető, felhasználóbarát. Bizonyos része ingyenes, de lényeges részekhez belépést igényel, ami történhet intézményen keresztül, viszont magánszemélyként is lehetséges, bár nem ingyenes. 

Közösségimédia-kompatibilitás:

Facebook - nem különöl el, de leginkább ez mondható annak.
Instagram - ugyan az, mint a Facebooknál.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése