A Tartalomszolgáltatás eszközrendszerei című kurzus keretein belül az interaktív gyerekkönyvek témáját választottam. A blogom bejegyzésein keresztül megpróbáltam feltárni azokat a főbb gyermekkönyv típusokat, amelyeket valamilyen módon az interaktív kategóriába sorolhatóak.
Az interaktivitás a gyerekkönyvek esetében nagyon szerteágazó fogalom. Az idők folyamán megváltozott ennek is a jelentése, elsősorban az applikációk és az elektronikus környezet elterjedésének köszönhetően. Éppen ezért az első bejegyzésekben igyekeztem egy áttekintéssel rávilágítani az interaktivitás fogalmára. Ezt követően az egyes bejegyzésekben sorra vettem azokat az egyes típusokat, mindegyiket különféle példán keresztül mutattam be.
A típusok rövid bemutatása
Zenélő mesekönyvek

Ebben a kategóriában is számos mese - főleg azért klasszikusok - magyar nyelven is megjelent. Az egyik ilyen klasszikus mese Micimackó, minden gyerek kedvence. Amit Micimackó a legjobban szeret címmel jelent meg zenés könyv, amelyben a szereplők hangjait lehet megeleveníteni egy-egy gombnyomással. A Fisher Price Kacagj és fejlődj sorozat keretében jelent még meg a 3 éves korosztály számára a mesemondókákat tartalmazó könyvecske, amely hangosan mondja ki a számokat, az ABC betűit és a színeket, ezáltal fejlesztve már a kicsiket. Ezeket a könyveket már 1 éves kortól lapozzák a kisbabák, amelyeknek a szórakoztatáson kívül fejlesztő jellegük is van.
Csendes könyvek
A textilből készült "könyvek" más néven csendes könyvek (Quiet Books) napjainkban egyre elterjedőben vannak elsősorban a tengerentúlon, de lassan meghódítják az egész világot. Az egyik előnye, hogy a benne bemutatott tárgyakat a szülő találja ki, hiszen ő is készíti - adott esetben a kisgyermekkel együtt - a könyvet. A másik, hogy ha úgy készítjük el, akkor a benne szereplő kellékeket az egész könyvben ide-oda lehet rakosgatni az éppen kitalált mese szerint - hiszen ehhez a kis könyvhöz mindig újabb és újabb történeteket lehet kitalálni más-más szereplőkkel. Emellett pedig a gyerekek készségeit is nagyban fejleszti. A témával kapcsolatban számtalan blogban lehet már róluk olvasgatni (Meselapozó, Bebe blogja, Szera blogja), ötleteket gyűjteni. Ezek elkészítésének módjáról is megannyi oldalon tájékozódhatunk, ezen kívül pedig különböző YouTube videót is találhatunk a témával kapcsolatban.
Nyitogatós könyvek

Keressünk együtt!

Térbeli könyvek

Az applikációk

A fenti rövid bemutatásból látható, hogy az idők folyamán milyen változásokon ment keresztül az interaktivitás fogalma a gyerekkönyvek esetében. A legjobb az, ha mi is készítünk a gyermekekkel együtt könyveket, ezek sokkal nagyobb értékkel bírnak számukra. Az applikációk elterjedése pedig megállíthatatlan, a fejlesztők szinte napról napra újabb újításokat készítenek, hogy minél jobbá tegyék ezeket a műveket, amelyek játszva tanítanak.
Statisztikai adatok
A blogot az indulás óta több mint 1700-an tekintették meg. A legtöbb megjelenítés itthonról érkezett, de az Egyesült Államokból, Európa számos országából és még Thaiföldről is érdeklődtek a bejegyzések iránt. A legtöbben Windows rendszerről kerestek rá, de nem elhanyagolható az Androidos megtekintések aránya (37%) sem. A legtöbb megtekintés a Zenélő mesekönyvek című bejegyzésre érkezett - 287 kattintás összesen.
Tervezem folytatni a blogot, és továbbra is bemutatni mind hazai, mind pedig külföldi példákon keresztül az interaktív gyerekkönyveket.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése